futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 23 maja 2022, 14:46

Do czego przydaje się Internet satelitarny w trakcie wojny na Ukrainie?. System Starlink - co to jest i jak działa?

Po napaści Rosji, Ukraińcy są prawdopodobniej najliczniejszymi w Europie użytkownikami usługi Starlink. Zobaczcie jak działa najpopularniejsza usługa dostarczania Internetu satelitarnego i ile kosztuje w Polsce.

Do czego przydaje się Internet satelitarny w trakcie wojny na Ukrainie?

Raczej dla nikogo nie będzie większym zaskoczeniem to, że Starlink jest wykorzystywany podczas wojny na Ukrainie przede wszystkim do komunikacji. Nieprzerwane połączenie z siecią jest podstawą i pozwala planować kolejne etapy działania. Z Internetu Elona Muska korzystają jednak nie tylko wojskowi. Dzięki niemu informacje może przekazywać także administracja, rząd i inne służby. Działa to również w drugą stronę. Ludność cywilna jest w stanie sfotografować wrogie wojska i dostarczyć informację o ich położeniu tam, gdzie trzeba. W tym przypadku nikt jednak nie skupia się nad sprecyzowaniem tego, czy korzystają oni z usługi SpaceX czy jakiegokolwiek innego łącza.

Fragment mapy z zasięgiem Internetu Starlink. Źródło: starlink.com - System Starlink - co to jest i jak działa? - dokument - 2022-05-23
Fragment mapy z zasięgiem Internetu Starlink. Źródło: starlink.com

Można się tylko domyślać, że dzięki Starlinkowi na jaw bardzo szybko mogły wyjść także zbrodnie wojenne dokonywane przez armię rosyjską. Mamy na myśli głównie ataki wymierzone w budynki mieszkalne oraz mordowanie bezbronnej ludności cywilnej. Nagrać wideo, na którym widać zniszczone zabudowania i ofiary to jedno, trzeba je jeszcze pokazać światu i tu niezbędny okazuje się dostęp do sieci, której nie można w łatwy sposób zniszczyć ani wyłączyć. Zarówno w ukazywaniu wielkich tragedii zwykłych ludzi, jak i ułatwianiu planowania działań wojennych swój wkład mają również inne amerykańskie firmy związane z satelitami. Przykładem jest Maxar publikujący satelitarne zdjęcia rosyjskich oddziałów i ofiar zbrodni w Buczy.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej