futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 4 maja 2022, 14:30

Takie abonamenty lubimy - Spotify i Netflix. Płać co miesiąc i niczego nie posiadaj

Zaczęło się niewinnie. Netflix do seriali, Spotify do muzyki. Potem jeszcze Game Pass do gier. Abonamenty dają swobodę wyboru i wygodę, są też korzystne dla firm. Idealny sposób na działanie świata? Wręcz przeciwnie.

Takie abonamenty lubimy - Spotify i Netflix

Abonament na muzykę

Sytuacja na rynku muzycznych abonamentów jest wciąż dość korzystna dla użytkowników. Spotify to dla wielu obecnie synonim muzyki, jednak innym serwisom jak Tidal czy Apple Music także nie brakuje fanów. Wszystkie serwisy oferują szalone liczby utworów w bibliotekach. Spotify chwalił się ponad 82 milionami plików, w tym czterema milionami podcastów. Standardem w branży stał się abonament za 20 zł miesięcznie.

Jeżeli chcemy słuchać czegoś na głośnikach z laptopa czy smartfona, prawdopodobnie nie zwrócimy większej uwagi na jakość przesyłanej muzyki, bo nawet ta podstawowa będzie w pełni wystarczająca. Jest to jednak największa różnica (poza biblioteką), jaka obecnie występuje w serwisach. Tidal oferuje droższy pakiet HiFi Plus zapewniający jakość „do 9216 kbit/s”.

Sytuacja na rynku abonamentów muzycznych wydaje się korzystna dla klienta. - Życie na abonament: jak kolejne branże wyciągają ręce po nasze karty kredytowe - dokument - 2022-05-04
Sytuacja na rynku abonamentów muzycznych wydaje się korzystna dla klienta.

Mainstreamowi wykonawcy co do zasady będą wszędzie (poza okazjonalnymi bojkotami), różnica może się jednak pojawić, gdy szukamy niszowej muzyki z punktu widzenia globalnego odbiorcy, wówczas mogą pojawić się luki. Jak na razie spotkałem się z taką sytuacją tylko raz – płyta „Etos 2010” Vienia jest niedostępna ani na Spotify ani na Apple Music. A szkoda, bo „Nowe Bloki” to kawał sentymentalnej podróży do życia w latach 90.

Serwis

Cena za miesiąc

Spotify (bez reklam)

Individual: 19,99 zł; Duo: 24,99 zł; Family: 29,99 zł

Tidal

HiFi: 19,99 zł; HiFi Plus: 39,99 zł.

Apple Music

Indywidualny: 19,99 zł; Rodzinny: 29,99 zł

Deezer

Premium: 29,99 zł; Family: 35,99 zł

Youtube Music (bez reklam)

19,99 zł

W chwili obecnej dla większości użytkowników abonamenty muzyczne są wymienne, a wybór konkretnego wynika bardziej z aktualnej promocji, przyzwyczajenia czy innych czynników. Dostępność muzyki ma mniejsze znaczenie, bo w większości przypadków utwory są obecne wszędzie.

Abonament na filmy i seriale

Sytuacja na rynku filmów i seriali jest dokładnie odwrotna i świetnie obrazuje, jak mroczną formę mogą przyjąć abonamenty. Pamiętacie, jak Netflix zyskiwał na popularności? Jak wszystko było w jednym miejscu, a niewielki abonament był rozważany jako konkurencja dla drogich pakietów telewizji kablowej czy satelitarnej? Cóż, nie wyszło.

Teoretycznie Netflix wciąż jest wiodącą platformą, a dostępna biblioteka jest więcej niż wystarczająca. W praktyce – jeżeli chcemy oglądać wszystko, co aktualnie jest modne, albo na co mamy zwyczajnie ochotę, i nadążać za trendami, musimy uzbroić się w więcej abonamentów.

W Polsce niepodzielnym liderem jest Netflix z ponad 14,6 mln użytkowników w styczniu 2022 roku, za którym w sporej odległości drepta HBO (5,3 mln), a Amazon Prime z wynikiem 2,1 mln ustępuje już lokalnym serwisom streamingowym jak Player, Polsat Box Go czy TVP.PL. Zaciekawionych liczbami odsyłam do newsa Ani Orzech.

Globalnych graczy, którzy dostępni są także w Polsce, jest obecnie 4, z Disney+ nadchodzącym w połowie 2022 roku:

Serwis

Cena za miesiąc

Najważniejsze cechy

Zostało jeszcze 53% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej

Z wrażenia odinstalujecie Steama. Oto najlepsze gry RPG w Game Passie
Z wrażenia odinstalujecie Steama. Oto najlepsze gry RPG w Game Passie

Growy Netflix, jak często określa się Game Passa, oferuje coraz więcej tytułów z różnych gatunków. Największe powody do radości mają chyba jednak fani RPG. W ofercie nie brak zarówno klasyków, jak i świeżynek. A nawet zupełnie odjechanych indyków.

Dlaczego kocham i nienawidzę Game Passa
Dlaczego kocham i nienawidzę Game Passa

Dużo, tanio, dobrze i wygodnie – czy można nie kochać Game Passa? Ano można, bo zmienia nasze podejście do elektronicznej rozrywki i gier w ogóle; według mnie – w negatywny sposób.

Nie tylko Netflix. Abonamenty na treści, których możecie nie znać
Nie tylko Netflix. Abonamenty na treści, których możecie nie znać

Abonamenty dla ambitnych – 12 ciekawych usług, które mogą się spodobać także bardziej wymagającym użytkownikom.