futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 1 kwietnia 2022, 14:40

autor: Marcin Nic

AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku

Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.

Jeśli szukasz najlepszego procesora do gier lub do stacji roboczej, to tak naprawdę wybór ograniczony jest do dwóch firm - Intela oraz AMD. Nie oznacza to jednak, że kupno CPU należy do łatwych. Wszak procesor jest jednym z najważniejszych komponentów w komputerze, w głównej mierze to właśnie od niego zależy jego wydajność.

Dlatego też zakup powinien być jak najbardziej przemyślany, a wybrany procesor służyć przez wiele miesięcy. Obydwa wspomniane wcześniej mają swoich zagorzałych wielbicieli, ale i również przeciwników. Prawda jest taka, że wybór procesora powinien opierać się nie na upodobaniu odnośnie producenta, a oferowanej przez CPU wydajności.

Jednak zwykły użytkownik w chwili wybierania odpowiedniego procesora może złapać się za głowę. Różne modele, symbole i dodatkowe oznaczenia potrafią zmylić nawet osoby obeznane w temacie.

Czym się kierować przy kupnie procesora?

Zanim przejdziemy do porównania procesorów oferowanych przez Intela i AMD, zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy kupnie tego komponentu.

Taktowanie procesora

Przeglądając specyfikację procesora warto zwrócić uwagę na taktowanie zegarów. Najczęściej jest ono określane jako bazowe lub w trybie turbo. Należy jednak pamiętać, że podstawowe taktowanie rdzenia w procesorze będzie dużo niższe od tego, które osiągają one w trybie boost.

Przyspieszone taktowanie utrzymuje się jednak przez krótką chwilę i jedynie w najbardziej wymagających zadaniach, np. w grach. Najlepszym wyjściem jest kupno procesora oferującego jak najwyższe bazowe taktowanie.

Oczywiście niektóre procesory, takie jak na przykład Intel Core i5-12600K, można poddać overclockingowi, co zwiększy zauważalnie ich wydajność. To jednak wymaga od nas pewnej wiedzy i może wiązać się z ryzykiem, jeśli coś zrobimy nie tak.

Liczba rdzeni i wątków

Tak naprawdę są to dwa najważniejsze czynniki determinujące wydajność procesora. To właśnie na nich opiera się płynność realizowanych poleceń, a im większa ich liczba, tym nasz komputer będzie w stanie sprostać bardziej skomplikowanym zadaniom.

Warto sprawdzić czy model, który chcemy kupić, oferuje technologię wielowątkowości, która umożliwia równoczesne przetwarzanie dwóch wątków przez jeden rdzeń. W przypadku Intela mówimy o HT - Hyper Threading, a u AMD technologia ta nazywana jest SMT - Simultaneous Multithreading.

Należy jednak pamiętać, że utworzone w ten sposób dodatkowe wątki nie będą wydajniejsze od fizycznych rdzeni. Dlatego 6-rdzeniowy i 6-wątkowy procesor może zaoferować więcej, aniżeli 4-rdzeniowy i 8-wątkowy układ. Najdroższe CPU potrafią być wyposażone nawet w 64 rdzenie.

Pamięć podręczna cache

Pamięć cache procesora wspiera działanie pamięci RAM, a przede wszystkim jej głównym zadaniem jest przyspieszenie dostępu do zarejestrowanych zasobów. Jest to swego rodzaju minidysk, w którym procesor przechowuje dane, które mogą być potrzebne w przyszłości. Obecnie wyróżniamy następujące poziomy pamięci podręcznej:

  1. L1 cache - w stosunku do pozostałych poziomów jest najmniejsza, bowiem jej wielkość zazwyczaj wynosi 32 - 128 KB. Zlokalizowana jest najbliżej jądra procesora, dzięki czemu ma możliwość sprawnej wymiany komunikatów.
  2. L2 cache - posiada odrobinę większą powierzchnię niż poprzedni poziom, sięgającą nawet od 1 - 8 MB. Zlokalizowana jest bezpośrednio na płycie głównej i pełni funkcję buforu między pamięcią operacyjną i procesorem, a L1. Ich istnienie znacząco poprawia efektywność pracy CPU, bowiem poziom ten odpowiada za dane, które będą użyte w niedalekiej przyszłości.
  3. L3 cache - jej głównym zadaniem jest synchronizowanie działania wielu rdzeni oraz zastępować L2 w momencie, gdy ma zapełnioną całą pojemność. Zlokalizowana jest na płycie głównej oraz zajmuje powierzchnię 4 -32 MB.

Ilość pamięci podręcznej cache zależna jest w głównej mierze od segmentu, w którym znajduje się procesor. Biurowe CPU, takie jak na przykład Intel Pentium G6405 nie będzie potrzebował tyle pamięci, co przeznaczony do gier Intel Core i7-12700K.

TDP - Thermal Design Power

TDP jest niczym innym, jak określeniem ilości wydzielanego ciepła przez procesor. Warto jednak pamiętać, że zarówno Intel, jak i AMD stosują różną metodykę i w każdym przypadku jest rozumiane w inny sposób. Znajomość tego parametru w procesorze pozwoli na odpowiednie dobranie chłodzenia, które jest bardzo ważne, aby komputer działał sprawnie jak najdłuższy czas.

AMD w swoich mianem TDP określa maksymalną moc, jaką mógłby pobrać, a następnie oddać w postaci ciepła procesor. Firma jednak zdecydowała, że wartości te mogły być mylące dla klienta i postanowiła na stosować inny termin - ACP. Jest to skrót od Average CPU Power, którym określana jest realnie pobierana moc.

W przypadku Intela TDP to maksymalna realna moc, którą pobiera procesor, jednocześnie oddając w postaci ciepła przy obciążeniu aplikacjami.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej

Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?
Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?

Procesor potocznie nazywa się sercem lub mózgiem komputera. Mocne układy przydają się graczom, ale mogą służyć także zupełnie innym celom. Zobaczcie, gdzie najbardziej widać znaczenie dużej mocy obliczeniowej.

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Dlaczego laptopy do gier nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne?
Dlaczego laptopy do gier nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne?

Przenośne komputery posiadają wiele zalet, ale mają też ograniczenia. Istnieją obiektywne powody, dla których laptop nie będzie tak wydajny, jak komputer stacjonarny.