Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 22 marca 2022, 18:59

autor: Marek Jura

Susan Ashworth (The Cat Lady). Oto najodważniejsze bohaterki gier wideo

W grach nie brakuje obecnie postaci żeńskich. Może ciut rzadziej widać je na drugim planie, ale na pierwszym sytuacja zdążyła się przez lata zrównoważyć. Niektóre dysponują supermocami, inne niebanalnym originem, a jeszcze inne są po prostu odważne.

Susan Ashworth (The Cat Lady)

  1. Rok debiutu: 2012
  2. Najważniejsze gry: The Cat Lady, Downfall: Redux, Lorelai
  3. Wiek, w którym dokonuje najodważniejszych czynów: 42
  4. Aktorka głosowa: Lynsey Frost

Bohaterka The Cat Lady nie zawsze była odważna. Przez trochę ponad czterdzieści lat życia nie uniknęła wielu błędów, a wreszcie poddała się i popełniła samobójstwo. Tyle że to dopiero początek jej historii. Wskrzeszona przez tajemnicze bóstwo – Królową Czerwi, znalazła w sobie odwagę do rozprawienia się z najgorszymi zwyrodnialcami, bez skrupułów eliminując ich nawet kosztem własnego cierpienia.

Podczas surrealistycznych wizji-nie-wizji jest zmuszona do okaleczenia siebie i mierzenia się z najbardziej obrzydliwymi koszmarami, jakie można sobie wyobrazić. To jednak nie jest w stanie złamać ducha Susan. Choć bohaterka wielokrotnie umiera, za każdym razem zostaje wskrzeszona przez Królową Czerwi, zgodnie z obietnicą, kontynuując swoją krucjatę przeciwko mordercom.

Największą odwagą Susan wykazuje się jednak na samym końcu gry. Mimo wszystkiego, przez co przeszła, decyduje się żyć. W jej przypadku to właśnie niepowracanie do tematu samobójstwa jest aktem prawdziwego heroizmu. Wpływ na to ma Mitzi – młoda dziewczyna, z którą Susan zdążyła się zżyć i która pokazała jej, że nawet jeśli Ashworth nie chciałaby żyć dla samej siebie, warto, by uczyniła to dla innych. A wówczas, wcześniej czy później, wśród wszystkich tych koszmarów pojawi się choć kilka chwil wartych uśmiechu. Tak przynajmniej przekonuje nas w finale tej mrocznej przygodówki twórca serii – Remigiusz Michalski.

 

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West

Senua's Saga: Hellblade II

Senua's Saga: Hellblade II

The Last of Us

The Last of Us

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki
Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki

Im więcej w grach fabuły, tym więcej trudnych relacji rodzinnych. Kochające i dumne z dziecka matki też są częścią elektronicznej rozrywki. Tyle, że w pamięć nawet bardziej zapadają te niekoniecznie wzorowe…

AC Valhalla: Oblężenie Paryża - marny dodatek, który uratowały kobiety
AC Valhalla: Oblężenie Paryża - marny dodatek, który uratowały kobiety

Assassin's Creed: Valhalla - The Siege of Paris to dodatek nijaki, nieciekawy i wtórny. Jest jednak jeden element, który sprawił, że mogę to wszystko wybaczyć.

Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie
Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie

Choć nie wszystkie podbiły popkulturowy mainstream, mogą zawstydzić samego Hulka. O kim mowa? O growych heroinach zdolnych skopać tyłki każdemu. A jakim cudem zawstydzają Hulka? Oto przynajmniej kilkanaście powodów.