filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 3 lutego 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Potop. Kultowe polskie filmy do pokazania na Zachodzie

Tym razem wyłowiliśmy trzynaście perfekcyjnych pereł z morza polskiej kinematografii. To takie tytuły, które z dumą moglibyśmy pokazać widzom na Zachodzie.

Potop

  1. Reżyser: Jerzy Hoffman
  2. Rok produkcji: 1974
  3. Gatunek: historyczny
  4. Gdzie obejrzeć: Powtórki w TV, DVD

Myśleliśmy nad Krzyżakami, bo kto w Polsce nie oglądał Krzyżaków? To świetne kino, ale chyba za bardzo opiera się zarówno na średniowiecznej historii Polski, jak i materiale źródłowym (książka Henryka Sienkiewicza). Natomiast Potop? Nie dość, że skala rozmachu jest znacznie większa, to jeszcze okres historyczny wydaje się znacznie bardziej przystępny osobie, która ostatni raz historii uczyła się w naszym odpowiedniku liceum.

Potop to wielki film. To pięciogodzinna epopeja, to uczta wizualna, to film, który powoduje, że możemy być dumni, że jest „nasz”. I też dumnie możemy pokazywać go na Zachodzie. Każdy element tej produkcji stoi na najwyższym, wręcz światowym poziomie. Kostiumy, sceny bitewne, aktorstwo (ach, ten Olbrychski!), odwzorowanie tamtych czasów… Do tego filmu można wzdychać. Co więcej, nie trzeba znać książek Sienkiewicza, by zrozumieć prostą fabułę Potopu. Oczywiście, można docenić poszczególne nawiązania do literatury czy interpretacje książkowych postaci, ale to już są wyłącznie detale…

Kompletnie nie czuć, że film ten trwa pięć godzin. Zawsze wydawało mi się, że były to dwie godziny, maksymalnie dwie i pół. A jednak wielka produkcja Jerzego Hoffmana jest jednym z najdłuższych filmów polskiej kinematografii. I fakt, że Potop tak szybko płynie, także jest powodem do naszej kinofilskiej dumy.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej