Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

da Vinci

Skoro poruszyłam już temat medycyny, to na chwilę się tutaj zatrzymam. Roboty przeprowadzające operacje to coraz powszechniejsza technika, która pozwala na zmaksymalizowanie dokładności podczas zabiegu. Jednym z robotów wykorzystywanych właśnie w tym celu jest da Vinci.

Od momentu wydania pierwszego modelu z tej serii minęło co prawda już ponad 20 lat jednak zdecydowanie zasługuje on na miejsce na tej liście. Da Vinci wykorzystywane są do całego szeregu operacji, począwszy od drobnych zabiegów, przez zabiegi kardiologiczne, ginekologiczne, urologiczne, na operacjach przeprowadzanych na klatce piersiowej, szyi i głowie kończąc. Nieźle prawda?

Chcąc uniknąć niejasności - robot oczywiście nie przeprowadza operacji samemu, a sterowany jest przed chirurga. Wciąż jednak oznacza to dużą korzyść. Już w 2001 roku specjalista znajdujący się w Nowego Jorku przeprowadził operację pacjentki, znajdującej się w Strasburgu. Imponujące.

  1. Producent: Intuitive
  2. Rok wydania: 2000
  3. Cena: około 2 miliony dolarów
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Intuitive
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.