Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Ameca - humanoidalny robot

Roboty, które będą naśladować ludzi to dość niepokojąca wizja, choć zdaje się ona być konikiem Engineered Arts. Firma ta zajmuje się tworzeniem humanoidalnych robotów, w tym także Ameki. Tym co wyróżnia ten projekt od reszty jest zdecydowanie zaawansowana mimika twarzy. Ameca potrafi także prowadzić konwersację z człowiekiem, jednak daleko jej do poziomu prezentowanego przez Sofię.

Ameca nie potrafi również chodzić, chociaż zespół naukowców z Engineered Arts nie wyklucza, że w przyszłości wzbogacą robota o tę funkcję. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie Ameki, to producent określa swój projekt jako bazę dla rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Podczas niedawnych targów CES 2022 Ameca spotkała się z żywą publicznością i odbyła sporo spontanicznych rozmów. Wciąż jednak, jeszcze, nie nauczyła się ona chodzić.

  1. Producent: Engineered Arts
  2. Rok wydania: 2021
  3. Cena: brak
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Engineered Arts
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.