Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Sofia

Jeśli ktoś powiedziałby mi, żebym wymieniła najbardziej rozpoznawalnego na świecie robota, to zaraz Transformersach wymieniłabym Sofię. Wyprodukowana przez Hanson Robotics kobieta-robot jest jednym z najbardziej zaawansowanych AI jakie kiedykolwiek powstały. Sofia tak mówi o samej sobie:

Jestem najnowszym humanoidalnym robotem firmy Hanson Robotics, stworzonym dzięki połączeniu naszych innowacji w dziedzinie nauki, inżynierii i sztuki. Pomyślcie o mnie jako o personifikacji naszych marzeń o przyszłości AI, jak również jako o ramie dla zaawansowanych badań nad sztuczną inteligencją i robotyką, a także jako o agencie badającym relacje człowiek-robot w aspektach usługowych i rozrywkowych.

Jak wspomniała sama Sofia, poza byciem robotem, którego śmiało można nazwać celebrytą (wystąpiła np. w Tonight Show Jimmy’ego Fallona), umożliwia on naukowcom przeprowadzenia całej gamy badań. Jednym w nich jest projekt Loving AI, w którym to testowane zostały zarówno odczucia ludzi względem Sofii, jak i reakcje (zarówno te werbalne jak i niewerbalne) robota względem uczestników.

Coby nie mówić, Sofia pod względem rozwoju AI naprawdę robi wrażenie i zdecydowanie stanowi ważny punkt odniesienia dla etyki, którą powinna kierować się branża technologiczna w kwestii projektowania humanoidalnych, inteligentnych i uczących się robotów

  1. Producent: Hanson Robotics
  2. Rok wydania: 2016
  3. Cena: brak
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Hanson Robotics
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.