Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Atlas - Boston Dynamics

Kolejny projekt prosto ze stajni Boston Dynamics. Ten humanoidalny robot mierzy 1,5 metra i waży 89kg. Jak możemy dowiedzieć się z wypowiedzi jednego z twórców Atlasa, stosunkowo niską wagę robota udało się uzyskać dzięki technologii drukowania 3D. Co więcej za zwinność i płynność ruchów robota odpowiada 28 stawów hydraulicznych, które umożliwiają Atlasowi wykonywanie ruchów pokroju przewrotów czy skoków. Poza tym robot ten może biec z prędkością 7 kilometrów na godzinę.

Atlas, podobnie do swojego poprzednika na tej liście, swoje zastosowanie najpewniej znajdzie w pomocy ludziom. Takie wnioski możemy wyciągnąć z oficjalnych warunków korzystania z robotów Boston Dynamics, gdzie zabronione jest używanie ich jako broni (choć nie można założyć, że ktoś nie złamie wytycznych producenta w przyszłości).

Jeśli mimo wszystko boicie się, że za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat takie Atlasy będą biegać po Ziemi niczym robo-sapiens, to warto zapoznać się z filmem udostępnionym przez Kyle’a Hilla, edukatora naukowego, który postanowił nieco przełamać obraz niesamowicie zwinnego Atlasa. Na tym wideo możecie zobaczyć kilka spektakularnych upadków, które robot zaliczył podczas testów.

  1. Producent: Boston Dynamics
  2. Rok wydania: wciąż znajduje się w produkcji
  3. Cena: brak
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Boston Dynamics
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.