Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Spot Enterprise

Pozostając w temacie robotów podobnych do zwierząt, oto Spot od znanej na całym świecie firmy Boston Dynamics. Jego pierwsze projekty powstawały już w 2007 roku, kiedy to nie bardzo przypomniał swoją dzisiejszą, charakterystycznie żółtą, smukłą i pso-podobną konstrukcje. Całkowita masa robota wynosi nieco ponad 30kg, jednak Spot jest w stanie unieść również dodatkowe 14 kg ładunku.

Jeśli zaś chodzi o funkcje Spota, to jego głównym przeznaczeniem jest wejść wszędzie tam, gdzie niebezpieczne byłoby to dla człowieka (fani Death Stranding chętnie by z niego skorzystali). Co więcej robot jest w stanie na bieżąco przesyłać do właściciela dane zbierane podczas eksploracji oraz samodzielne ładować się w stacji dokującej, gdy bateria osiągnie odpowiednio niski poziom. W tym momencie warto także zaznaczyć, że budowa Spota pozwala mu na przemierzanie wymagającego terenu pokroju schodów, krawężników, piasku, żwiru czy trawy.

Poza tym istnieją także sposoby, aby modyfikować Spota poprzez dołączanie do niego dodatkowego sprzętu, takiego jak ramiona, czujniki czy też zewnętrze oprogramowania, dzięki którym właściciel robota zyskuje dostęp do nowych funkcji.

  1. Producent: Boston Dynamics
  2. Rok wydania: 2019
  3. Cena: 74,500$
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Boston Dynamics
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.