Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Robot inspirowany ptakami

Dokładnie, ponieważ nie posiada on krótszej nazwy, to na potrzeby tego tekstu przyznajmy mu miano „birdbota”. Stworzony przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda robot, został w całości wydrukowany za pomocą drukarki 3D i wykorzystuje mechanizm zainspirowany zachowaniem sokołów wędrownych. Brzmi dziwnie? Cóż, każdy motyw jest dobry, aby popchnąć naukę do przodu.

Przechodząc jednak do tego, co potrafi opisywany robot, to wspomniany mechanizm pozwala mu lądować na wielu, czasem trudno dostępnych powierzchniach pokroju gałęzi czy skał. Poza tym birdbot posiada algorytm, który zaprogramowany został tak, aby maszyna była w stanie balansować „ciałem” w celu utrzymania równowagi podczas lądowania. Tym na co również warto zwrócić uwagę, jest fakt, że ten birdbot, to w zasadzie same nogi, do których można przymocować dowolną latającą konstrukcję np. przypominającą prawdziwe zwierzęta (chociaż w tym zestawieniu takowych nie zabraknie).

  1. Producent: badacze z Uniwersytet Stanforda
  2. Rok wydania: 2021
  3. Cena: brak
  4. Strona internetowa: Badanie dostępne na stronie ScienceRobotics
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.