Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

RoBeetle

Ten robot zaprojektowany został przez badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i tym co czyni go innym od reszty jest sposób zasilania oraz waga. Mianowicie RoBeetle nie pobiera energii z baterii czy silnika, który trudno byłoby w ogóle zmieścić do tej 88-miligramowej konstrukcji. Zamiast tego jego źródłem energii jest metanol, który do konstrukcji wprowadzany jest za pomocą strzykawki. Jeśli chodzi o pojemność „baku” robota, to zmieści on maksymalnie 95 miligramów metanolu, co pozwala na jego nieprzerwaną pracę przez 2 godziny.

Warto wspomnieć także o tym, że RoBeetle jest w stanie unieść ładunek trzykrotnie cięższy od swojej konstrukcji, co jest imponującym wynikiem. Ten robotyczny insekt nie jest jednak perfekcyjny, o czym świadczy to, że nie potrafi on poruszać się na boki oraz nie można nim sterować. Poza tym RoBeetle nie posiada żadnej sztucznej inteligencji. Tutaj osiągnięciem jest miniaturyzacja, siła konstrukcji i użyte źródło zasilania, które z pewnością znajdzie zastosowanie w kolejnych konstrukcjach.

  1. Producent: badacze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii
  2. Rok wydania: 2020
  3. Cena: brak
  4. Strona internetowa: Badanie dostępne w bibliotece uniwersyteckiej
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Nie
53,8%
Tak
46,2%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.