Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 8 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Wigmund: The Return of the Hidden Knights

  1. Producent: The Scholastics
  2. Data premiery: 2022

To gra tak malutka, że nawet po niemal 11 miesiącach wczesnego dostępu wciąż nie doczekała się za wiele uwagi. A szkoda. Klimat celtyckich wnętrz i podziemi wprost wylewa się tu z każdego utrzymanego w kolorystyce złota i matowej czerwieni kadru. Modele postaci zapewne mogłyby być dopracowane nieco bardziej, ale zważywszy na naprawdę niewielki budżet tej produkcji, i tak nie jest źle.

Uwagę zwraca sposób walki. Kolejne ataki trzeba bowiem... „narysować”, podobnie jak uniki. Daje to poczucie uczestnictwa w bitwie w daleko większym stopniu niż w tradycyjnych izometrycznych RPG. I wymaga naprawdę dużej zręczności.

Na tej nowince ekipa The Scholastics wcale nie postanowiła poprzestać. W Wigmundzie: The Return of the Hidden Knights historię poznajemy na trzy sposoby – za pośrednictwem gry, filmu i książki. Pozwala to twórcom żonglować między strategiami opowiadania, raz pozostawiając większe pole do popisu wyobraźni, a kiedy indziej starannie przygotowując projekt tego, co gracz ma zobaczyć. A jeżeli doprawimy to wszystko inspiracją Tolkienem... Może o Wigmundzie w Early Accessie nie było głośno, ale kiedy w końcu otrzymamy pełną wersję, nie ma możliwości, by nie stał się on jednym z najbardziej klimatycznych niszowych RPG roku.

Warto czekać z uwagi na:

  1. kreatywną narrację;
  2. rysowanie ataków i uników.
  1. Więcej o grze Wigmund: The Return of the Hidden Knights
Expeditions: Rome

Expeditions: Rome

Wartales

Wartales

Dark Envoy

Dark Envoy

Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku
Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

7 nowych gier RPG, w które warto zagrać
7 nowych gier RPG, w które warto zagrać

Długie jesienne wieczory to idealny czas na granie – zwłaszcza w erpegi. A wiecie, że ostatnio ukazało się kilka świetnych pozycji w tym gatunku? Przypadek? Nie sądzę! Dlatego dziś zabieram Was w krótką podróż po najnowszych produkcjach RPG.