Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 8 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Black Geyser: Couriers of Darkness

  1. Producent: GrapeOcean Technologies
  2. Data premiery: marzec 2022

Black Geyser: Courier of Darkness najbardziej przypomina chyba Pillars of Eternity. I to zarówno pod względem przyjemnej dla oka oprawy graficznej, widoku stanowiącego zgrabny pomost pomiędzy rzutem izometrycznym a 3D, jak i nastrojowej muzyki. Nawet interfejs przywodzi na myśl słynne RPG Obsidianu.

Nie ma tu jednak mowy o kopiowaniu fabuły. Tym, z czym musimy się zmierzyć w Black Geyser, nie są bowiem pradawne bóstwa, żądne krwi demony (choć te też się w grze pojawią), tylko zwykła chciwość. Co więcej, wolny od tej pokusy nie jest nawet protagonista (czy też protagonistka) i ich spotykani po drodze towarzysze.

Tekstu w grze już na etapie wczesnego dostępu mamy co niemiara. Dlatego co mniej utalentowanych w sztuce czytania po angielsku zasmucić może brak polskiej wersji (przynajmniej na razie). Póki co do wad tej produkcji zaliczyłbym mało oryginalne questy poboczne i nierówność literacką narracji. Obok świetnych dialogów zdarzają się bowiem również takie, które spokojnie można by umieścić w elementarzu dla najmłodszych. Ale do premiery jeszcze trochę czasu, więc może deweloperom z GrapeOcean uda się do tej pory zmierzyć z wysoko ustawioną przez nich samych poprzeczką.

Warto czekać, bo:

  1. jeśli spodobało Wam się PoE, spodoba się i Black Geyser;
  2. niezależnie od fantazyjnej oprawy gra porusza realistyczną problematykę.
  1. Więcej o grze Black Geyser: Courier of Darkness
Expeditions: Rome

Expeditions: Rome

Wartales

Wartales

Dark Envoy

Dark Envoy

Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku
Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

7 nowych gier RPG, w które warto zagrać
7 nowych gier RPG, w które warto zagrać

Długie jesienne wieczory to idealny czas na granie – zwłaszcza w erpegi. A wiecie, że ostatnio ukazało się kilka świetnych pozycji w tym gatunku? Przypadek? Nie sądzę! Dlatego dziś zabieram Was w krótką podróż po najnowszych produkcjach RPG.