Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Komputer 16-bitowy K-202

Okres po roku 1980 zapewne wielu pamięta jako bujny rozwój komputerów osobistych. Zarówno 8-bitowych maszyn, np. ZX Spectrum lub Commodore C-64, jak i pierwszych 16-bitowych IBM PC. W połowie lat 80-tych pojawiły się 32-bitowe procesory 386DX. Komputeryzacja powoli nabierała dzisiejszych kształtów, choć wydajność była jeszcze znikoma, a ceny sprzętu bardzo wysokie.

Dekada przed 1980 rokiem może wydawać się komputerowym prekambrem, lecz już wtedy całkiem sporo się działo. Wtedy dokonał się potężny skok w miniaturyzacji. Za sprawą układów scalonych i kości pamięci DRAM komputery nagle przestały wyglądać jak zespół szaf wypełniających pomieszczenie. Zamiast tego coraz częściej przypominały spory radiomagnetofon, który można zabrać ze sobą.

Wtedy też pojawiła się polska konstrukcja, bardzo nowoczesna, jak na swoje czasy. Inżynier Jacek Karpiński wraz ze swoim zespołem, w którym było jeszcze 5 osób, zaprojektował komputer osobisty K-202. Stworzenie działających egzemplarzy nie było łatwe, gdyż wymagało sporych środków finansowych, a ówczesna władza socjalistyczna nie przejawiała zainteresowania projektem.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.