Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Polski niebieski laser

Wkładając płytę Blu-ray do napędu PlayStation 5 czy Xboksa Series S myślimy, że niebieski laser w nim obecny to technologiczne osiągnięcie będące dziełem Japończyków, Koreańczyków lub Amerykanów. A tymczasem prawda jest nieco inna. Niewiele brakowało, by nasze konsole zamiast znaczka z błękitną, stylizowaną literą „b” obok slotu na płytę miały coś innego, bardziej swojskiego.

Jeszcze przed rokiem 2000 świat elektroniki coraz poważniej myślał o nowych, bardziej pojemnych nośnikach danych. Płyty DVD nie mogły wystarczać w nieskończoność. Najlepszym wyjściem było jeszcze większe zagęszczenie ścieżek na płycie o podobnych wymiarach do dotychczasowych, lecz to natrafiało na barierę wynikającą z praw fizyki – czerwony laser miał zbyt „długą” falę światła (650 nm), by mógł odczytywać drobniejsze elementy.

Standard Blu-ray wykorzystuje technologię, w której Polska była pionierem. Źródło: Domena publiczna - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Standard Blu-ray wykorzystuje technologię, w której Polska była pionierem. Źródło: Domena publiczna

Rozwiązanie było oczywiste – laser w kolorze niebieskim o długości fali 405 nm. Problem w tym, że takich półprzewodnikowych laserów jeszcze wtedy nie było. Wiele ośrodków badawczych na świecie rozpoczęło pracę nad jego stworzeniem, w końcu się udało i co ciekawe – my Polacy byliśmy jednymi z pierwszych, którzy tego dokonali.

Zostało jeszcze 58% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.