Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 24 listopada 2021, 14:45

autor: rassi

Od czego zaczynał Jeff Bezos? Początki Amazona

Historia początków sklepu internetowego Amazon.com to przykład wielu trafnych decyzji biznesowych podjętych w odpowiednim czasie. Ciężko tu mówić o jakimś szczęściu. Chłodny analityk Jeff Bezos zdawał się wszystko wyliczyć.

Dlaczego Amazon odniósł tak wielki sukces?

Wielokrotnie mówił o tym sam Bezos. W początkowej fazie biznesu wskazywał on na niebagatelne znaczenie dobrej wyceny towaru i tworzenie ofert promocyjnych. Rabat na poziomie od 10% do 30% na większość pozycji ma ogromną siłę przyciągania, również w internecie. Atrakcyjna cena to jednak nie wszystko. Jeff wychodził z założenia, że to, co jest właśnie drukowane, musi być dostępne w jego sklepie. Można więc stwierdzić, że w połowie lat 90. XX wieku Amazon.com był najlepiej zaopatrzoną księgarnią na świecie pomimo tego, że fizycznie nie magazynował towaru. Według multimiliardera to jednak zbyt wysoka cena, a nie ograniczony asortyment jest główną przyczyną upadku większości firm działających w wirtualnej przestrzeni.

Pierwszym klientem, który zamówił książkę z Amazona, był John Wainwright. Źródło: John Wainwright / Quora - Od czego zaczynał Jeff Bezos? Początki Amazona - dokument - 2021-11-24
Pierwszym klientem, który zamówił książkę z Amazona, był John Wainwright. Źródło: John Wainwright / Quora

Popularność Amazona rosła nie tylko za sprawą poczty pantoflowej. Działo się to również za sprawą „współpracowników”. Jeff szukał i z powodzeniem znajdował pośredników, którzy łączyli swoją własną tematyczną stronę www ze sklepem internetowym i otrzymywali prowizję od każdej sprzedanej książki osobom, które nabyły ją po kliknięciu linku zamieszczonego na witrynie współpracownika. Tylko w ciągu 3 miesięcy Amazon zwerbował aż 1800 pośredników tego typu. Cały opis tego modelu biznesowego można z powodzeniem zastąpić jednym słowem: reflinki. Są one dostępne także na stronie GRYOnline.pl. Istnieje spora szansa, że na nie natrafiliście.

Prawdopodobnie nigdy nie poznamy przychodów sklepu w pierwszych latach jego działania. Biznesmen nie chce ich ujawnić. Specjaliści szacują jednak, że w 1996 roku przekraczały one 10 milionów dolarów. Jeff chętnie podaje za to inne cyferki. We wspomnianym roku zamówień było więcej o ponad 30%... każdego miesiąca. Nie byli to wyłącznie nowi czytelnicy. Amazon szybko zdobył grupę stałych klientów, którzy otrzymywali e-mailowe powiadomienia o pojawieniu się nowej książki swojego ulubionego autora.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Ługowik rassi Mateusz