Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Zapomniani mistrzowie Sith, przy których Vader to płotka

Ciemna Strona Mocy w kulturze popularnej utożsamiana jest najczęściej z Darthem Vaderem bądź Palpatine’em. W filmach uchodzili oni za zdecydowanie najpotężniejszych. W uniwersum nie brak jednak innych równie silnych anty-bohaterów i złoli.

Darth Traya

  1. Rasa: człowiek
  2. Lata życia: przed 4000–3951 BBY
  3. Obecny status: bohaterka obecna jedynie w Legendach

Jeżeli jeszcze nie graliście w drugiego KOTOR-a, zapewne spoilerem dla Was będzie sama grafika, ale przykro mi – akurat tej antagonistki nie mogło zabraknąć w rankingu najpotężniejszych Sithów. Niepozorna towarzyszka z gry zaskakuje bowiem nie tylko fizyczną potęgą (w finałowym starciu wygranie z nią niedostatecznie wylevelowanym bohaterem jest naprawdę niełatwe), ale i naprawdę nietuzinkowym originem.

Siłą jej postaci jej emocjonalna więź z graczem – Kreia vel Darth Traya towarzyszy mu praktycznie od samego początku, pomagając stawiać kolejne kroki na drodze do zostania potężnym Sithem lub Jedi. Jej poglądy na więź z Mocą wydają się bardzo wyważone; bohaterka zdaje się wyznawać zasadę złotego środka. O Jedi i Sithach wie jednak zaskakująco dużo i przekazuje niemal całą swą wiedzę Wygnanej Jedi.

Pod koniec gry okazuje się jednak, że niewidoma kobieta nie była tym, za kogo gracz ją uważał. Kreia na Malachorze V zdradziła Wygnanej Jedi swoją tożsamość i – już jako Darth Traya – wyzwała ją na pojedynek. W przypadku zwycięstwa gracz ma możliwość kontynuowania ścieżki Krei jako Mroczna Lady / Mroczny Lord, jednak kanonicznie wyzwala się spod jej wpływu i rusza na poszukiwania Revana.

Jeżeli gracz zdecyduje się, zgodnie z kanonicznym rozwiązaniem, zagrać postacią kobiecą, Darth Sion się w niej zakocha. Choć Sith osiągnął perfekcję w walce na miecze świetlnej, jego egzystencja w poranionym ciele wiązała się z nieustannym cierpieniem. Wygnana Jedi, czyli kotorowa protagonistka, może przekonać go po krótkiej walce, że manipulująca nim Kreia tak naprawdę go nie potrzebuje, a śmierć uwolni go od bólu. Sion przyznaje jej rację, znajdując w końcu ukojenie.

Darth Nihilus to jeden z najpotężniejszych Sithów w czasie akcji Knights of the Old Republic 2. Skrywający się za maską wojownik dowodzi potężną flotą, mając za sobą całą armię sprzymierzeńców. Aby go pokonać, Wygnana Jedi musi przebić się przez całe zastępy przeciwników. Co interesujące, gra do samego końca nie precyzuje, jak naprawdę wyglądał Darth Nihilus, pozostawiając tę kwestię sferze imaginacji graczy.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,9%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,8%
Zobacz inne ankiety