Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Zapomniani mistrzowie Sith, przy których Vader to płotka

Ciemna Strona Mocy w kulturze popularnej utożsamiana jest najczęściej z Darthem Vaderem bądź Palpatine’em. W filmach uchodzili oni za zdecydowanie najpotężniejszych. W uniwersum nie brak jednak innych równie silnych anty-bohaterów i złoli.

Darth Zannah

  1. Rasa: człowiek
  2. Lata życia: 1010 BBY–?
  3. Obecny status: bohaterka kanoniczna ze zmienioną biografią

Podobnie jak wielu innych Mrocznych Lordów Sithów, Darth Zannah również swoje pierwsze kroki na ścieżce Mocy stawiała w Zakonie Jedi. Miała zostać wcielona do Armii Światła funkcjonującej w jego ramach, ale zaginęła podczas ataku Sithów. Dziewczynkę uratowała tajemnicza Laa. Zanim jednak późniejsza Mroczna Lady mogła należycie podziękować swojej wybawicielce, pojawili się Jedi i zabili Laę.

Odpowiedź wrażliwej na Moc dziewczynki była natychmiastowa. Przyszła Darth Zannah skręciła im karki, ukazując niezwykły potencjał. Traf (albo scenarzysta, jak wolicie) chciał, że znalazł ją Darth Bane. Mroczny Lord Sithów widział w dziewczynce to, czego nie zobaczyli Jedi – mrok i olbrzymią, jeszcze niewykorzystaną potęgę. Darth Zannah w myśl Zasady Dwóch została jego jedyną uczennicą.

Darth Bane przekazał jej na planecie Ambria wszystko, co potrafił. Nauczył ją przy tym korzystać z Magii Sithów, w której posługiwaniu się dziewczyna szybko zaczęła zdobywać perfekcję. Po wielu latach treningu mentalnego i fizycznego, kiedy uznała, że wie już wszystko, zabiła Bane’a. Szanując zapoczątkowaną przez niego tradycję i uznając taki krok za korzystny dla rozwoju Zakonu swojego mistrza, przyjęła jedną uczennicę, Darth Cognus, z rąk której później najprawdopodobniej sama zginęła (informacja ta nie pojawiła się jednak jeszcze w nowym kanonie).

Darh Cognus

Darth Cognus pozostaje jedną z bardziej tajemniczych Lady Sith w historii. Zanim stanęła na czele mrocznego Zakonu, pracowała jako Łowczyni. Jednym z jej zadań było zabicie Dartha Bane’a. Zamiast jednak to zrobić, Cognus postanowiła przyjąć jego nauki. Mroczną Lady Sith została po zabiciu swojej nauczycielki, Darth Zannah.

 

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,9%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,8%
Zobacz inne ankiety