futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 12 listopada 2021, 14:40

autor: Robert Czulda

Rosnące koszty. Ile kosztuje współczesna wojna?

Współczesna wojna to przede wszystkim gigantyczny wysiłek finansowy – rosnąca profesjonalizacja żołnierzy jak i coraz większe nasycenie technologiami sprawiają, że wydatki na siły zbrojne systematycznie rosną.

Rosnące koszty

Ile kosztuje obecnie sprzęt wojskowy? Sumy mogą powodować zawrót głowy, choć w większości przypadków znamy jedynie szacunki, a nie dokładne wartości liczbowe. Producenci nie podają cen, bowiem te zależą od wielu parametrów, w tym samego przebiegu negocjacji, czasu dostawy, ewentualnego uzbrojenia lub wyposażenia pokładowego (przykładowo, „zwykły” śmigłowiec transportowy będzie tańszy niż ten sam śmigłowiec w wersji specjalistycznej, na przykład zwalczania okrętów podwodnych – tylko na pierwszy rzut oka są to takie same maszyny). Na cenę wpływać mogą także odmienne pakiety serwisowe, inne zakresy kupowanych części zamiennych lub rozmiar zamówienia.

„Supersamolot” F35 kosztował krocie, gdy wszedł do produkcji. - Czy Wy sobie zdajecie sprawę, ile kosztuje współczesna wojna? - dokument - 2021-11-12
„Supersamolot” F35 kosztował krocie, gdy wszedł do produkcji.

Przykładowo, jednostkowa cena F-35, a więc wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji, to „zaledwie” 78 milionów dolarów za „goły” samolot. „Zaledwie”, bowiem pierwsze egzemplarze z 2007 roku kosztowały 221 milionów dolarów za sztukę. Starsze odrzutowce (według szacunków Forbesa z 2021 roku) to średnio 85-100 milionów dolarów (Rafale, Eurofighter Typhoon, F-15EX) lub 65-75 milionów dolarów (F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Super Hornet). Rosyjski Su-35, używany przez Chiny, Egipt i oczywiście Rosję, to szacunkowy koszt 85 milionów dolarów za sztukę. Na tym wysokie ceny się nie kończą, oto kilka innych przykładów.

  1. Polska za czołgi Abrams chce zapłacić 23 miliardy złotych.
  2. Z kolei konkurent Abramsa na zachodnim rynku zbrojeniowym – niemiecki Leopard 2A7+ - to koszt około 10 milionów dolarów.
  3. Za przeciwrakietowy system Patriot w pierwszej fazie około 16,6 miliardów złotych. Pojedyncza rakieta PAC-3MSE, wykorzystywana przez Patriota, kosztuje około 5 milionów dolarów, a do względnie skutecznej obrony wybranych fragmentów kraju (system nie chroni bowiem całego terytorium!) potrzeba ich setek.
  4. Nowoczesna amunicja artyleryjska Excalibur, mogąca przemieszczać się po zmiennej trajektorii i dzięki temu atakować ukryte za jakimś obiektem cele, to koszt kilkudziesięciu tysięcy dolarów za sztukę.
  5. Za rakietę powietrze-powietrze AIM-120D AMRAAM należy zapłacić około miliona dolarów, a za zamówioną pierwszy raz w tym roku rakietę przełamania obrony przeciwlotniczej AGM-88G AARGM-ER już 6 milionów dolarów.

To jednak wszystko niewielkie pieniądze w porównaniu z marynarką wojenną. Nowoczesna, wielozadaniowa fregata rakietowa serii FREMM, zakupiona przez Francję, Włochy, Egipt, Maroko, Indonezję i Stany Zjednoczone, to koszt około 500-800 milionów dolarów za sztukę. Należący do US Navy okręt podwodny typu Virginia to 2,8 miliarda dolarów za sztukę, podczas gdy lotniskowiec Gerald R. Ford to 13,5 miliarda dolarów. Mniejsze okręty – takie, jakie chciałaby nabyć chociażby Polska – również kosztują krocie. Nabycie raptem trzech nowych okrętów podwodnych (program Orka) szacowany jest na 7-10 miliardów złotych.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Wojna w Ukrainie a hakerzy, trolle i dezinformacja?
Wojna w Ukrainie a hakerzy, trolle i dezinformacja?

Po raz pierwszy w historii konfliktów zbrojnych działania w cyberprzestrzeni na tak wielką skalę determinują nasze postrzeganie wojny. A że Rosja ma wprawę w walce w sieci, czas poznać jej taktyki.

Współczesna artyleria - jak zmienił się bóg wojny
Współczesna artyleria - jak zmienił się bóg wojny

Od nawał artyleryjskich I wojny światowej do pocisków namierzonych przez GPS. Jak w ciągu ostatnich 100 lat technologia zmieniła oblicze „boga wojny", czyli artylerii?