filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 7 listopada 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Klasyczne filmy, których nie da się oglądać

Są w historii kina takie filmy, które kojarzymy, nawet jeżeli udało nam się wytrzymać ledwie kilka minut seansu. Możemy wówczas próbować tłumaczyć to zmęczeniem, przekonując samych siebie, że to dzieło wybitne i na pewno kiedyś je zobaczymy…

Spis treści

Forrest Gump

  1. Rok premiery: 1994
  2. Reżyser: Robert Zemeckis
  3. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, CANAL+, Chili, iTunes Store, Netflix, Player, Rakuten

Zemeckis zrobił wielką przysługę wszystkim osobom zmagającym się chociażby z zespołem sawanta. Dzięki Forrestowi Gumpowi mogą oni uwierzyć, że są w stanie nie tylko normalnie funkcjonować w społeczeństwie, ale również odnosić wielkie sukcesy.

Z punktu widzenia kinomana czerpiącego informację o specyfice przypadłości Gumpa z innych źródeł sam film może się jednak wydawać pewnym uproszczeniem, jako że skupia się przede wszystkim na sukcesach tytułowego bohatera, niewiele zaś miejsca pozostawiając porażkom. Forrest łamie bowiem kolejne bariery, rzuca chwytliwymi aforyzmami i w każdej sytuacji potrafi znaleźć jakieś rozwiązanie. A nawet jeżeli nie, to ześle mu je któreś z Zemeckisowskich uosobień hollywoodzkiego deus ex mechina.

Przede wszystkim zaś na Forreście Gumpie przynudza irytująco naiwna konstrukcja fabularna. Owszem, wydaje się ona urocza w pierwszym fragmencie filmu, w drugim – obojętna, powtarzana zaś aż do końca filmu co niektórych skłonić może do nagłego zakończenia obcowania z historią dobrodusznego sawanta. Szczególnie kiedy reżyser zdaje się nie być pewien, czy tworzy parodię, komedię, czy może dramat. Mnie kompletnie wyczerpała opowieść o ciągnącym się w nieskończoność biegu Forresta. A Was?

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej