Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 17 października 2021, 11:43

autor: Marek Jura

Werdykt: do przerwy 2:1 dla „Redów”!. Wiedźmin 3 - a co, gdyby zrobiła go Bethesda?

Zanim RED-zi wypuścili zbierającego cięgi za liczne bugi Cyberpunka 2077, zachwycili świat Wiedźminem 3, RPG-iem uchodzącym za wzór do dziś. Zastanawialiście się kiedyś, jak kultowa gra wyglądałaby, gdyby zrobiła ją Bethesda?

Werdykt: do przerwy 2:1 dla „Redów”!

Co Bethesda mogłaby zrobić lepiej:

  1. system craftingu;
  2. ekwipunek;
  3. zaklęcia;
  4. optymalizację na starszym sprzęcie;
  5. ułatwienia dla moderów;
  6. podróż na smoku, konną i błyskawiczną (szczególnie tę pierwszą!).

Co Bethesdzie (zapewne) wyszłoby gorzej:

  1. główny wątek fabularny;
  2. klimat książek Sapkowskiego;
  3. kreacja postaci;
  4. osoba Geralta;
  5. system walki;
  6. skalowanie poziomów;
  7. wpływ decyzji gracza na świat;
  8. strona techniczna (ryzyko sporej liczby bugów).

Koniec końców wynika z tego, że CD Projekt zrobił najlepszego Wiedźmina 3, jakiego mogliśmy dostać. Nawet bez wzbogacania gry o zawartość stworzoną przez fanów. O produkcjach Bethesdy trudno bowiem nie myśleć jako o pozycjach niezmodowanych. Zdarza Wam się w ogóle włączać Fallouta czy Skyrima bez modów? Wyznam szczerze, że sam zrobiłem to tylko raz, tuż po premierze. Ilość różnorakich usterek, glitchy i bugów z reguły przytłacza mnie jednak tak bardzo, że nie wkraczam do Rzecznej Puszczy czy Morza Blasku bez asysty fanowskich łatek.

Nie zmienia to jednak faktu, że chociażby system craftingu czy wprowadzenie bardzo zróżnicowanych zaklęć (być może wykorzystywanych wraz ze znakami) to coś, co mogłoby sprawdzić się w uniwersum Geralta naprawdę dobrze. I wiecie co? Jeżeli w którymś z alternatywnych światów zagrywamy się we Wiedźmina 3 autorstwa Bethesdy (a może i Fallouta CD Projektu RED), to wystarczający argument, by uwierzyć w reinkarnację. Przynajmniej taką międzywymiarową (albo – jak kto woli – sferokoniunkcyjną!).

O AUTORZE

Tak, wszystko to, co napisałem, pozostaje z gruntu subiektywne (choć domyślam się, że większość fanów zarówno gier Bethesdy, jak i CD Projektu w wielu kwestiach się ze mną zgodzi). Ale nie, nie jest to temat, który wymyśliłem na siłę. Ba! Dywagacje o mniej lub bardziej znanych grach zaprojektowanych przez zupełnie inne studia zawsze uznawałem za jedną z najbardziej kreatywnych odmian „A co by było gdyby?”. Nie dość, że naprawdę fajnie rozmawia się o tym w hmm... niekoniecznie cyrodiilskich knajpach przy kuflu nienapełnionym miodem pitnym, to jeszcze można kompletnie popuścić wodze fantazji, mając do dyspozycji tylko edytor tekstowy i chwilę wolnego czasu. Zapraszam więc Was do zabawy – piszcie w komentarzach nie tylko o Wiedźminie 3 w wykonaniu Bethesdy, ale również o innych grach, które mogłyby wyglądać ciekawie, gdyby wyszły spod ręki kogoś innego, nawet jeżeli byłoby to połączenie z rodzaju tych kompletnie nieprawdopodobnych!

Marek Jura

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls IV: Oblivion

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Czego Wiedźmin Redów może nauczyć Netflixa?
Czego Wiedźmin Redów może nauczyć Netflixa?

Wiedźmin 3 wyznaczył standardy adaptacji, którym trudno będzie dorównać. Ponad dwa lata temu spróbował tego Netflix i mimo że serial nie poradził sobie źle, od trzeciej części gry wiele mógłby się nauczyć.

Wiedźmin 4? Jeszcze trochę poczekamy. Oto, co wiemy o nowej grze CDPR
Wiedźmin 4? Jeszcze trochę poczekamy. Oto, co wiemy o nowej grze CDPR

Kiedyś CDPR skończy naprawiać Cyberpunka i wyda do niego dodatki, a wtedy przyjdzie czas na nowe projekty i wyzwania. Dość oczywistym kierunkiem wydaje się więc Wiedźmin 4, ale co o nim tak naprawdę wiemy i kiedy możemy liczyć na jego premierę?

Niedokończone historie z serii Wiedźmin – jakie wątki zamieciono pod dywan?
Niedokończone historie z serii Wiedźmin – jakie wątki zamieciono pod dywan?

Wiedźmin 4, jeśli w ogóle kiedykolwiek powstanie, jest pieśnią odległej przyszłości. Ale co nam szkodzi powspominać niedokończone wątki z poprzednich trzech gier?