Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 13 października 2021, 11:35

autor: ArcziN

Steam Deck coraz bliżej. Co powinniśmy wiedzieć o konsoli Valve?

Gigant związany z gamingiem, już niebawem zaatakuje rynek konsol. Jak wygląda specyfikacja konsoli? Jaka jest jej cena? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o konsoli Steam Deck, zanim zdecydujemy się na jej zakup?

Jakie gry odpalimy?

Choć ze wstępnych deklaracji projektantów Valve można było wnioskować, iż Steam Deck będzie zdolny do uruchomienia każdej gry z biblioteki Steam, tak już wiemy, że taką możliwość możemy co najwyżej umieścić na naszej liście życzeń. Oczywiście nie oznacza to olbrzymich ograniczeń. Przeszło szesnaście tysięcy pozycji jest kompatybilnych z konsolą, bądź wymaga jedynie drobnych zmian w ustawieniach. Co prawda brak możliwości odpalenia tak głośnych tytułów jak Destiny 2, Apex Legend, PUBG, czy CoD: Black Ops II brzmi dość niekorzystnie, lecz lista dostępnych gier jest wciąż poszerzana, a potencjalny sukces konsoli może ten proces znacznie przyspieszyć (więcej o tym tutaj). Niestety, sprzęt nie jest zoptymalizowany do działania w aplikacjach VR, więc o podpięciu gogli możemy zapomnieć.

Trzy warianty cenowe z różnymi dodatkami | źródło: store.steampowered.com - Steam Deck coraz bliżej. Co powinniśmy wiedzieć o konsoli Valve? - dokument - 2021-10-13
Trzy warianty cenowe z różnymi dodatkami | źródło: store.steampowered.com

Dobrą wiadomością jest niewątpliwie to, że handheld od Valve nie ograniczy nas tylko do oferty ze Steama, gdyż system operacyjny SteamOS 3.0 umożliwia zainstalowanie również innych platform. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z biblioteki Epic Games Store czy GOG Galaxy, a to zdecydowanie powiększa listę gier możliwych do odpalenia. Warto również wspomnieć, iż konsola wspiera funkcje zapisu w chmurze Steam, a na jednym urządzeniu będzie można korzystać z kilku kont. Dzięki funkcji Remote Play będzie można użyć konsoli jako kontrolera do PC. Czy to wygodna opcja? Przekonamy się za jakiś czas.

TWOIM ZDANIEM

Chciałbyś mieć Steam Decka?

Tak
75,3%
Nie
13,9%
Tak, ale nie za tę cenę
10,8%
Zobacz inne ankiety