filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 25 września 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Piękna praca (Beau Travail). Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.

Piękna praca (Beau Travail)

  1. Tytuł książkowego pierwowzoru: Billy Budd
  2. Kto pisał książkę: Herman Melville
  3. Kto reżyserował: Claire Denis
  4. Kiedy obraz zawędrował do kin: 1999 r.
  5. Gdzie obejrzeć: DVD

Powieść, na której Claire Denis oparła Piękną pracę, to dzieło wyraziste i z gruntu realistyczne. Film natomiast bardziej przypomina poprzetykany jawą sen. Niestety raczej nie z tych pięknych, na przekór tytułowi. Główny bohater filmu, Galoup, zmaga się bowiem z wyrzutami sumienia z powodu nękania młodego żołnierza podobnie jak on biorącego udział w wojnie o Dżibuti.

W filmie zagrało praktycznie wszystko. Mamy wyrazistych głównych bohaterów, przyjemną dla oka kolorystykę opartą na odcieniach czerwieni oraz świetną muzykę Erana Zura (nie, to nie ten od Dragon Age – tamten soundtrack skomponował Inon Zur). Reżyserce udało się jednocześnie nie ominąć żadnego ważnego wydarzenia z książki i wzbogacić materiał źródłowy o metafory charakterystyczne dla kina surrealistycznego. To po prostu trzeba obejrzeć.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej