futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 15 września 2021, 14:50

Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat? Energetyka, ekologia i wielka polityka

Kryptowaluty to temat, który od pewnego czasu trzęsie światem technologii. Wiele osób się nimi zachwyca, ale chyba jeszcze więcej zastanawia się, jaki mają realny wpływ na nasze życie.

Spis treści

Ile prądu zużywają kryptowaluty?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ale w skrócie można powiedzieć, że sporo. Jeszcze zanim Chiny na dobre wypowiedziały wojnę kryptowalutom, globalne zużycie energii na wydobycie BTC było tak wysokie, że według Cambridge Centre for Alternative Finance w skali roku dałoby ponad 141 TWh. Wynik ten zbliżał najpopularniejszą kryptowalutę do Polski, zużywającej rocznie około 152 TWh. Na wykresie widoczny jest gwałtowny spadek zużycia w maju 2021 roku, będący skutkiem zamknięcia wielu chińskich kopalni.

Zużycie energii elektrycznej do wydobycia BTC jest ogromne, choć przez ostatnie działania w Chinach wyraźnie zmalało. Źródło: CCAF. - Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat? Energetyka, ekologia i wielka polityka - dokument - 2021-09-15
Zużycie energii elektrycznej do wydobycia BTC jest ogromne, choć przez ostatnie działania w Chinach wyraźnie zmalało. Źródło: CCAF.

Obecnie jednak wydobycie BTC znacząco spadło, co przełożyło się na przewidywane roczne zużycie energii rzędu 96 TWh. To więcej niż przez 12 miesięcy wykorzystują Czechy (64 TWh), Austria (66 TWh) czy Belgia (82 TWh), jednak mniej niż Holandia (111 TWh). Jedna kryptowaluta zużywa zatem więcej energii niż wysokorozwinięte gospodarki europejskich krajów. Część tej energii pochodzi co prawda z odnawialnych źródeł, ale cała reszta generuje wprost dodatkowe zanieczyszczenia. Ocena wpływu kryptowalut na środowisko jest dużo mniej oczywista i przyglądamy się temu zagadnieniu w dalszej części.

Zużyta energia elektryczna to także emisja dwutlenku węgla. Według raportu Reutersa BTC generuje go rocznie od 22 do 22,9 miliona ton. Przy założeniu, że samochód osobowy odpowiada w ciągu roku za emisję 4,6 tony CO2, funkcjonowanie bitcoina generuje tyle dwutlenku węgla, co niemal 5 milionów samochodów osobowych. Sytuacja może być jednak znacznie bardziej poważna, bo Bitcoin Magazine szacuje rzeczywistą emisję na poziomie 61,2 miliona ton, co odpowiadałoby aż 13,3 milionom samochodów osobowych. Dla porównania, w Polsce zarejestrowanych jest ponad 23 miliony samochodów.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej

Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

O technologii blockchain słyszał już niemal każdy – kojarzy się ją z kryptowalutami. To jedna strona medalu, bowiem po drugiej są tokeny NFT, które mogą stać się przyszłością gier, zwłaszcza tych sieciowych. Kto bowiem nie chciałby zarabiać na graniu?