futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 13 września 2021, 14:54

Co oprócz kasowania plików i odinstalowywania programów lub gier?. Nie masz miejsca na dysku? Radzimy co robić

W życiu każdego pecetowca przychodzi kiedyś ten moment, w którym na dysku zaczyna brakować miejsca. W takim przypadku najczęstszymi rozwiązaniami są przede wszystkim zakup nowego nośnika lub wyczyszczenie z niepotrzebnych rzeczy tego obecnie posiadanego.

Co oprócz kasowania plików i odinstalowywania programów lub gier?

Zwiększenie wolnej przestrzeni na dysku nie musi wiązać się tylko i wyłącznie z kasowaniem danych i dezinstalacją oprogramowania. Istnieją inne, równie skuteczne metody. O kompresowaniu pisaliśmy już wcześniej, a co jeszcze można zrobić?

Dysk Google, OneDrive, Dropbox - przeniesienie danych do chmury

Jednym ze sposobów na pozbycie się części plików z dysku jest przeniesienie ich do chmury. Umożliwi to odciążenie nośnika nie tylko z niepotrzebnych danych, ale także tych, które chcemy zachować. Rozwiązania chmurowe w dalszym ciągu budzą jednak wiele kontrowersji. Można mieć uzasadnione obawy o wypłynięcie danych np. wskutek ataku cyberprzestępców. Ostateczna decyzja o tym, co ma zostać przeniesione do chmury, należy od użytkownika, ale jeśli moglibyśmy coś podpowiedzieć, to raczej odradzalibyśmy wysyłanie „w niebo” dokumentów zawierających dane osobowe i inne ważne informacje.

Darmowa pojemność: Google Drive 15 GB, OneDrive 7 GB, Dropbox 2 GB. Źródło: Google - Oczyszczanie dysku - poradnik - dokument - 2021-09-13
Darmowa pojemność: Google Drive 15 GB, OneDrive 7 GB, Dropbox 2 GB. Źródło: Google

Chmura nie będzie dla wszystkich optymalnym wyborem. Przeniesienie plików o dużym rozmiarze wymaga czasu. Im Internet jest wolniejszy (upload), tym potrzeba go więcej. Problematyczny może być także ruch w drugą stronę – pobranie danych z powrotem na fizyczny nośnik. Jeśli są one potrzebne „na już”, a sieć nie należy do najszybszych, to może zrobić się nerwowo. Dlatego też chmurę polecamy przede wszystkim osobom z szybkim łączem. Tym z wolnym połączeniem sugerujemy skorzystać z tego rozwiązania w przypadku, gdy pliki mają być „zamrożone” na dłuższy okres.

Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Ile masz wolnego miejsca na dysku?

Mniej niż 10 GB
8,1%
Pomiędzy 11 a 50 GB
9,4%
Pomiędzy 51 a 100 GB
12,3%
Pomiędzy 101 a 250 GB
19%
Więcej niż 250 GB
51,3%
Zobacz inne ankiety
Dlaczego gry zajmują dziś często ponad 100 GB na dysku?
Dlaczego gry zajmują dziś często ponad 100 GB na dysku?

Coraz więcej nowych gier wymaga ogromnej przestrzeni dyskowej. To oznaka postępu czy lenistwa twórców? Dlaczego produkcje zajmują tak dużo miejsca?