Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 14 września 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Najdziwniejsze rzeczy, które aktorzy zrobili na planie słynnych filmów

Czasem szaleństwa na ekranie to nic w porównaniu z tym, co działo się na planie filmu czy serialu. Dlatego dziś prezentujemy najbardziej szalone rzeczy, które aktorzy robili, by przygotować się do roli.

Rain Man (1988) – Dustin Hoffman jako Raymond Babbitt

  1. Gdzie obejrzeć: TV i wypożyczenie na YouTube

Dustin Hoffman nie należy do ligi światowej aktorów. On ich wyprzedza i jest w rankingu intergalaktycznym, a tam ma wstęp niewielu. Może James Stewart? Może Henry Fonda? W każdym razie Hoffman na każdym kroku udowadnia, że nie można go zaszufladkować. Kiedy chciał uciec od łatki młodocianego, atrakcyjnego studenciaka po Absolwencie (1967), praktycznie jako bezdomny (w takowym „przebraniu”) otrzymał rolę w Nocnym kowboju (1969). W Rain Manie pokusił się o jeszcze inny rodzaj aktorskiego samozaparcia.

Wciela się tam w autystycznego brata Toma Cruise’a, a robi to w tak przekonujący sposób, że akademia uhonorowała go Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową (co samo w sobie jest prawdopodobnie najbardziej honorującym osiągnięciem dla aktora). Aby zrozumieć chorobę, którą sam będzie musiał następnie odegrać, Hoffman zaczął studiować autyzm.

Przez dwa lata zaznajamiał się, a potem zaprzyjaźniał z dorosłymi chorymi na autyzm, rozmawiał z nimi, próbował nauczyć się ich nawyków i zapoznać z utrudnieniami, z którymi się mierzą. To poświęcenie pozwoliło mu oddać wspaniały, empatyczny hołd wszystkim osobom, które codziennie muszą radzić sobie z tym zaburzeniem. W kontekście przygotowań do roli zabiegi aktora wydają się ekscentryczne, ale efekt okazał się bardziej niż zadowalający.