Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 14 września 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Najdziwniejsze rzeczy, które aktorzy zrobili na planie słynnych filmów

Czasem szaleństwa na ekranie to nic w porównaniu z tym, co działo się na planie filmu czy serialu. Dlatego dziś prezentujemy najbardziej szalone rzeczy, które aktorzy robili, by przygotować się do roli.

Człowiek z księżyca (1999) – Dziwne metody Carreya

  1. Gdzie obejrzeć: CDA Premium

Człowiek z księżyca to pozycja magiczna; mamy tu reżyserię samego Milosa Formana, nad wyraz przekonujące aktorstwo Jima Carreya, który wciela się w popularnego, szalonego komika Andy’ego Kaufmana, czy niesamowitą muzykę zespołu R.E.M. (polecam bardzo, ale to bardzo!). Za sprawą nowego dokumentu o tym filmie mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o metodach aktorskich Carreya. A są one… dziwacznie przekonujące?

Chodzi na przykład o świat pozakadrowy, kiedy to Forman krzyczał „Cięcie!”. Carrey prosił, by zwracać się do niego „Andy”, a chwilami zachowywał się tak, jakby wstąpił w niego duch Kaufmana (komik miał umrzeć na raka w 1984, ale wciąż da się spotkać ludzi, którzy wierzą, że artysta upozorował własną śmierć). Carrey przez cztery miesiące kręcenia nie chciał wyjść z roli i zachowywał się przy współpracownikach tak samo, jak to widzimy na ekranie. To ekscentryczne, ale zarazem godne podziwu aktorstwo, które wymagało również odwagi i samozaparcia. Plan odwiedzała bowiem rodzina Kaufmana, a Carrey w ich obecności podawał się za zmarłego komika. Ekipa filmowa musiała mieć wobec niego sporo cierpliwości.

Od autora

Jest jak jest – to kolejna lista, która będzie dla was jedynie pretekstem, by poprzypominać sobie (lub nadrobić, bo myślę, że mało kto o tytule z Brando słyszał) niektóre filmy. A że akurat mijają nam wszystkim wakacje, to każdy wieczór kinomaniaka w domu będzie czymś w rodzaju ucieczki od terroru pracy i dnia codziennego… Zachęcam, a także (znowu) powtarzam: szersza znajomość kontekstów jedynie wzbogaca seans!

Jan Tracz