Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 12 września 2021, 09:30

autor: PŁK

10 scen ze Star Wars, o których wolelibyśmy zapomnieć

Gwiezdne wojny to cykl filmów, który od kilkudziesięciu lat rozbudza wyobraźnię fanów na całym świecie. Nawet tak kultowym seriom (a konkretnie: ich twórcom) zdarzają się jednak wpadki w postaci scen, których widzowie woleliby nigdy nie ujrzeć.

Midichloriany, czyli jak odrzeć magię z magiczności

  1. Która odsłona sagi: Mroczne widmo
  2. Postacie, których dotyczy ta sytuacja: Qui-Gon Jinn i Anakin

Ach, ten Anakin. Można by pomyśleć, że gdyby nie kreacja tej postaci, obydwie trylogie Gwiezdnych wojen byłyby znacznie lepszymi filmami. Tym razem jednak postać Skywalkera – tutaj ponownie jako dziecka – nie jest niczemu winna.

W oryginalnej trylogii Star Wars Moc była tajemniczym zjawiskiem, widzowie nie wiedzieli zbyt wiele o tym, czym ona jest, skąd się wzięła i jak działa, poza tym, że otacza, przenika i spaja wszystkie istnienia w galaktyce. Wtedy jednak pojawiło się Mroczne widmo i Qui-Gon tłumaczący Anakinowi, czym są midichloriany – mikroskopijne formy życia, które krążą w ciałach istot z uniwersum Gwiezdnych wojen. Im więcej zaś owych midichlorianów masz, tym większą dysponujesz Mocą. Coś jak z alkoholem we krwi.

Fani naprawdę żywo znienawidzili sposób, w jaki twórcy nowych (już teraz raczej... średnich?) odsłon Star Wars odarli z tajemnicy mistyczną koncepcję Mocy i sprowadzili ją do kilku zdań naukowej formułki. Czegoś, co można zbadać i przypisać temu liczbę jak zwykłym komórkom w naszych organizmach. Na szczęście w późniejszych częściach sagi słowo „midichloriany” zostało użyte tylko kilkakrotnie, a w erze Disneya – ani razu. Najprawdopodobniej więc miłośnicy Jedi nigdy więcej nie usłyszą już takiego wyjaśnienia działania Mocy.

Jak to powinno wyglądać?

W mojej opinii uniwersum znacznie lepiej funkcjonowałoby bez szczegółowego wytłumaczenia fenomenu Mocy. Tak po prostu.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,4%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,7%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,9%
Zobacz inne ankiety