Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 14 września 2021, 14:45

autor: hexx0

10 świetnych narratorów z kultowych gier

Najlepszy kawał można zepsuć, a najciekawszą historią wywołać drzemkę u słuchaczy. Chcąc uniknąć tego problemu, twórcy gier wideo zatrudniają pierwszej klasy aktorów, którzy później czarują nas swoimi głosami.

Furi

Trust me, I’m a rabbit!
  1. Co to: dość trudna gra akcji z elementami slashera
  2. Rok wydania: 2016
  3. Aktor odpowiadający za narrację: David Gasman

Jak widzicie, nie każdy protagonista musi być gadułą. Z podobnego założenia wyszli deweloperzy z The Game Bakers, którzy upiekli (he, he) dwie pieczenie przy jednym ogniu: stworzyli świetną, nieprostą grę, nie pomijając przy tym ciekawej narracji. I choć raczej niewiele osób sięgnie po Furi – bo o tym tytule mowa – dla fabuły, to kwestie wypowiadane przez Głos (ang. The Voice), czyli Davida Gasmana, zapadają w pamięć.

„I hear thunder, pitter-patter. Time to wake up. [...] The Jailer is the key. Kill him and you’ll be free” – tymi słowami mężczyzna w przebraniu królika wita naszego bohatera, jednocześnie zlecając mu misję. Zabij wszystkich, wywalcz wolność. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale niech będzie. Kim jednak są nasi oponenci? Kim jesteśmy my? I kim, do cholery, jest ten wujek-dobra-rada? Możemy się tylko domyślać. Głos przekazuje nam co prawda wszystko, co (teoretycznie) powinniśmy wiedzieć o kolejnych bossach czy o świecie gry, ale tylko naiwni założą, że robi to z dobroci serca.

David Gasman wypadł w tej roli wyśmienicie. Jego wypowiedzi brzmią cokolwiek tajemniczo i umilają powolne spacerki, które bohater odbywa pomiędzy arenami. Od razu widać, że dubbing to dla tego aktora chleb powszedni. Mogliście go słyszeć, nie zdając sobie z tego sprawy, nawet jeśli nie znacie Furiużyczył on bowiem głosu Goku i Oolongowi w filmach animowanych z serii Dragon Ball, a także wielu postaciom z gier, w tym Raymanowi w „dwójce” i „trójce” (inne przykładowe produkcje z jego udziałem to Alone in the Dark: The New Nightmare, Fahrenheit, Bound By Flame, dwie odsłony cyklu Styx, Might & Magic Heroes VI, Heavy Rain i inne dzieła Quantic Dream). Zaskoczeni?

CYBERPUNKOWY AKCENT Z POLSKI

Jako że wszyscy lubimy rodzime gry i cyberpunkowe realia, nie mogło tu zabraknąć wzmianki o... Ghostrunnerze studia One More Level. Sposób opowiadania historii, na który postawili twórcy, nieco przypomina ten z Furi – wcielający się w Architekta Mike Dodson towarzyszy bohaterowi na każdym kroku, wyjaśniając mu wszystko i mówiąc, co ten ma robić. Jego intencje są równie niejasne jak Głosu; w dodatku dość szybko przyłapujemy go na drobnym kłamstwie. O co tak naprawdę mu chodzi? Polecam sprawdzić osobiście.

TWOIM ZDANIEM

Jak dużą wagę przywiązujesz do głosów w grach?

Dużą - kiepski aktor może zepsuć, a dobry poprawić wrażenia z rozgrywki.
87,1%
Średnią, mają po prostu nie przeszkadzać.
10,1%
Małą, nawet kiepskie głosy mi nie przeszkadzają.
2,8%
Zobacz inne ankiety
Darkest Dungeon

Darkest Dungeon

Sid Meier's Civilization VI

Sid Meier's Civilization VI

Biomutant

Biomutant

Max Payne

Max Payne

Castlevania: Lords of Shadow

Castlevania: Lords of Shadow

Trine: Enchanted Edition

Trine: Enchanted Edition

The Stanley Parable

The Stanley Parable

Furi

Furi

11 niezłych gier, których fabuła to bełkot
11 niezłych gier, których fabuła to bełkot

Dobre gry muszą mieć dobrą fabułę. Prawda? Nieprawda. Branża wielokrotnie pokazała nam, że aby zapisać się w annałach interaktywnej rozrywki potrzebujesz dobrych deweloperów – a scenariusz możesz napisać na kolanie.

Ellen Page kontra prostokąty – o emocjonalności i narracji w grach
Ellen Page kontra prostokąty – o emocjonalności i narracji w grach

W 2013 roku proste kwadraty budziły więcej emocji niż postać grana przez Ellen Page. Jak do tego doszło? To efekt burzliwego poszukiwania nowych form narracji w grach.