Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Far Cry 6 Publicystyka

Publicystyka 3 września 2021, 17:49

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

Dale a tu cuerpo alegría, Macarena Heeeey Macarena…”. Widoczny w zwiastunach gry Far Cry 6 karabin strzelający płytami CD w rytm popularnego kiedyś przeboju stał się chyba jednym z najbardziej zapadających w pamięć szczegółów z nowej produkcji Ubisoftu. Francuska firma uwielbia przesadzać, uwielbia nutkę absurdalnego humoru w swoich dziełach i broń, która nie wiadomo czy bardziej zabija miotanymi cedekami, czy wałkowaną w stacjach radiowych prostą melodią, jest najlepszym przykładem takiej radosnej twórczości.

Broń samoróbka to wizytówka szóstej części Far Crya. - Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych modeli broni, które istniały naprawdę - dokument - 2021-09-02
Broń samoróbka to wizytówka szóstej części Far Crya.

W tym wypadku jednak musimy nieco usprawiedliwić deweloperów, bo biorąc pod uwagę fakt, że w Far Cryach zwykle działamy jako członek lokalnego ruchu oporu, pewien stopień improwizacji w sztuce wojny to całkiem normalna rzecz. Partyzanci zwykle nie mają przecież środków i dojść, by nabyć wystarczającą ilość broni dla swoich oddziałów. Muszą polegać na tym, co zdobędą siłą lub podstępem albo właśnie skonstruują sami, improwizując niczym McGyver.

Wymyślone z dziwnych części karabiny, bomby i moździerze nie są niczym niezwykłym w sytuacjach, gdy nie ma innego wyjścia, a jak wiadomo, potrzeba jest matką wynalazków. Oczywiście nie ma mowy o tak barwnych pomysłach jak te z Far Crya. Improwizowaną broń konstruuje się jednak od dawna i obejmuje ona szeroki zakres narzędzi mordu, od zwykłych ostrzy po coś w rodzaju artylerii. Oto więc siedem modeli improwizowanej broni, które rzeczywiście stworzono.

Błyskawica – broń polskich partyzantów

Polski pistolet maszynowy Błyskawica prostotę zawdzięczał łączeniu części za pomocą gwintów. - Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych modeli broni, które istniały naprawdę - dokument - 2021-09-02
Polski pistolet maszynowy Błyskawica prostotę zawdzięczał łączeniu części za pomocą gwintów.

Takiego tematu nie da się zacząć inaczej jak od Błyskawicy – pistoletu maszynowego żołnierzy Armii Krajowej, który powstał z potrzeby chwili podczas II wojny światowej. Od podstaw zaprojektowano i wdrożono produkcję broni opierającej się na prostych i tanich materiałach. Był to jedyny produkowany masowo PM w okupowanej Europie, i to w warunkach ścisłej konspiracji. Opracowali go inżynierowie Wacław Zawrotny i Seweryn Wielanier, a prace nad projektem rozpoczęły się w 1942 roku. Podstawowym założeniem była prostota – po to, by pistolety można było złożyć w warunkach domowego warsztatu, bez specjalistycznej wiedzy.

Łatwość produkcji zapewniały łączenia elementów za pomocą gwintów i wkrętów zamiast używanego od dawna spawania. Błyskawica bazowała na pomysłach z najlepszych w owym okresie konstrukcji: niemieckiego MP40 i brytyjskiego Stena. Z tego pierwszego wzięto projekt zewnętrznych elementów – składanej kolby oraz magazynka wkładanego od dołu. Ze Stena zapożyczono natomiast wewnętrzne mechanizmy – strzelanie z zamka otwartego. Pistolet umożliwiał bezproblemowe korzystanie z amunicji MP40, która stawała się łupem podczas partyzanckich akcji.

Błyskawicę produkowano w warszawskim warsztacie, który oficjalnie zajmował się siatkami ogrodowymi. Do 1944 roku powstało 600 egzemplarzy. Dodatkowe 40 stworzono w czasie powstania warszawskiego. Prawdopodobnie mała partia powstała też poza stolicą. Do dziś zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy tej broni.

NIE TYLKO BŁYSKAWICA

W okupowanej Polsce powstał jeszcze jeden pistolet maszynowy – Bechowiec. Była to konstrukcja Henryka Strąpocia z Ostrowca, używana przez żołnierzy Batalionów Chłopskich. Od 1943 do 1944 roku stworzono tylko 11 sztuk, ale była to całkiem niezła, przemyślana konstrukcja.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Far Cry 6

Far Cry 6

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów
Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo
Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo

Seria Far Cry znana jest z absurdalnego humoru i charyzmatycznych antagonistów. Osobowości prawdziwych dyktatorów okazują się jednak wyprzedzać fantazje nawet najbardziej kreatywnych scenarzystów gier. Oto sześć najciekawszych przykładów.

6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry komputerowe
6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry komputerowe

Strzelać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej - zwłaszcza na ekranie komputera, bo o „brońkach” w grach wiemy niemal wszystko. Ile z tej wiedzy ma jednak oparcie w rzeczywistości? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o broni palnej w grach!