Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 11 sierpnia 2021, 10:13

autor: rassi

Dysk zewnętrzny USB - jaki wybrać | TOP 10 na 2021 rok

Opracowaliśmy listę polecanych na tę chwilę dysków zewnętrznych USB. Oprócz kompaktowych nośników HDD i SSD w zestawieniu znalazły się pojemne magazyny danych.

Nośniki w postaci dysków zewnętrznych są podobne do pendrive’ów. Korzystają one z tego samego interfejsu USB i służą do przechowywania i/lub przenoszenia danych pomiędzy urządzeniami. Są jednak i różnice. Tę podstawową widać w budowie. Tańsze modele to talerzowce (HDD). Bazują one na mechanicznych elementach tj. obracających się z dużą prędkością talerzach, ramieniu z głowicą, piaście silnika dysku itd. Można powiedzieć, że są one przenośną mini wersją dysków twardych znanych z pecetów. Droższe urządzenia oparto w całości na kościach pamięci typu flash. Dokładnie tak samo, jak pendrajwy i wewnętrzne dyski SSD.

Co trzeba wiedzieć przy wyborze dysku zewnętrznego?

Dysk zewnętrzny, zwłaszcza ten HDD, oferuje bardzo korzystny stosunek pojemności do ceny. Dlatego też będzie lepszym wyborem niż pendrive dla kogoś, kto potrzebuje dużej przestrzeni na dane. Wystarczy powiedzieć, że w cenie szybkiego pendrajwa 256GB można znaleźć przyzwoity dysk zewnętrzny o pojemności 1TB. To 4 razy więcej miejsca na pliki użytkownika! Znacznie mniejsza cena w przeliczeniu na 1GB pozwala wykorzystać dysk zewnętrzny jako magazyn danych. Pendrajw się do tego nie nadaje, chyba że wyda się majątek na największe opcje. Warto zaznaczyć, że mobilnego nośnika USB da się używać także przy konsolach, znacząco zwiększając wbudowaną pamięć. Omawiałem to w tym miejscu.

Dysk zewnętrzny jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy podłączyć go do portu USB. Czasami trzeba będzie jeszcze sformatować nośnik do odpowiedniego systemu plików. Źródło: josemiguels z Pixabay - Dysk zewnętrzny USB - jaki wybrać | TOP 10 na 2021 rok - dokument - 2021-08-11
Dysk zewnętrzny jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy podłączyć go do portu USB. Czasami trzeba będzie jeszcze sformatować nośnik do odpowiedniego systemu plików. Źródło: josemiguels z Pixabay

Idąc dalej łańcuchem „duże potrzeby=dysk o dużej pojemności”, następnym ogniwem jest prędkość, zarówno przy przenoszeniu danych z nośnika, jak i na niego. Jest ona niezwykle ważna. Nikt nie chce czekać na skopiowanie kilkuset gigabajtów całej wieczności. Mierzenie transferów potrafi być jednak zgubne. Po pierwsze osiągi mogą różnić się w zależności od stopnia zapełnienia przestrzeni. Po drugie próbka testowa powinna mieć odpowiednio duży rozmiar. Po trzecie są też inne czynniki (np. buforowanie zapisu), których niestety bardzo często nie uwzględniają recenzenci. Przytłaczająca większość z nich nie wie, jak prawidłowo przeprowadzić benchmark, przez co wolałem nie skupiać się za bardzo na realnych transferach. Niektóre z nich wykazują bowiem, że prędkość zapisu jest większa niż ta odczytu… Dla uproszczenia dobrze będzie przyjąć, że markowe dyski 2,5 cala (5xxx rpm) zapisują dane z maksymalną prędkością 130-150 MB/s, a nośniki 3,5 cala kręcące się w tempie 7200 rpm dobijają do 180-200 MB/s. Dyski SSD są znacznie szybsze, ale występują pomiędzy nimi znaczące różnice. Z tego też powodu konkretne liczby podaję przy danym modelu.

Sam posiadam dwa dyski zewnętrzne. Pierwszy z nich, Toshiba Stor.E Basics, ma pojemność 512GB. Kupiłem go około 10 lat temu. Pomimo upływu dekady i co najmniej kilku upadków, wygląda jak nowy. Nie tylko z wierzchu. Wynik testu w HD Tune pokazał 0 bad sectorów. Z biegiem czasu jedynym problemem stało się szybko znikające wolne miejsce. Postanowiłem kupić więc kolejny nośnik. Tym razem o rozmiarze 2TB. Na promocji udało mi się wyrwać model Toshiba Canvio Alu. To, że oba dyski pochodzą od tego samego producenta, nie jest przypadkiem. Nabrałem do niego zaufania w kwestii bezawaryjności. Na uzyskiwane prędkości też nie narzekam.

Aluminiowa obudowa w Toshiba Canvio Alu na żywo wygląda jeszcze lepiej. - Dysk zewnętrzny USB - jaki wybrać | TOP 10 na 2021 rok - dokument - 2021-08-11
Aluminiowa obudowa w Toshiba Canvio Alu na żywo wygląda jeszcze lepiej.

Najmniejszy problem będzie z dobraniem odpowiedniego standardu USB. Najlepiej będzie skupić się co najmniej na wersji 3.0, która jest oznaczona niebieskim kolorem wtyczki. Trzeba tylko pamiętać, żeby tego typu urządzenie podłączyć do odpowiedniego portu USB w komputerze - też tego niebieskiego. W innym przypadku maksymalna prędkość read i write zostanie mocno ograniczona. Niby oczywistość, ale czasami początkujący użytkownicy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy.

Dysk zewnętrzny - jaki najlepszy w 2021 roku

Popularne, sprawdzone i dobrze oceniane przez użytkowników dyski zostały pogrupowane w zależności od rodzaju. Zdecydowałem się skupić na kompaktowych tanich nośnikach HDD, szybkich przenośnych dyskach SSD oraz zewnętrznych urządzeniach 3,5 cala oferujących ogromną przestrzeń na magazynowanie danych i kopię zapasową.

  1. Przenośny dysk HDD - Toshiba Canvio Basics 1TB, WD Elements Portable 2TB
  2. Przenośny dysk HDD - ADATA HD650 2TB, Seagate Expansion Portable 1TB
  3. Przenośny dysk HDD - ADATA HD710 Pro 2TB, WD My Passport 5TB
  4. Przenośny dysk SDD - Samsung T5 1TB, SanDisk Extreme Portable 1TB
  5. Zewnętrzny magazyn danych - Seagate Backup Plus Hub 6TB, WD Elements Desktop 12TB