filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 1 sierpnia 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Mandaryn w Iron Manie 3. 8 absurdów filmowego uniwersum Marvela

Prezentujemy osiem filmowych absurdów, które potrafią nieco zepsuć immersję w świecie całego Marvela. Charakter Thora, obsadzenie Tildy Swinton, a może coś jeszcze innego? Zaczynamy!

Mandaryn w Iron Manie 3

Spoilery z filmu Iron Man 3 (2013)

Mandaryn prezentowany był jako główny villain Tony'ego Starka w trzeciej części zamykającej indywidualne przygody Iron Mana. Komiksowy Mandaryn jest jednym z potężniejszych antagonistów Starka, dlatego fani tym bardziej wypatrywali go filmach o Iron Manie. Dotychczas widzowie nie mieli okazji zobaczyć kinowej wersji "większego" wroga ich ulubionego superbohatera.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że Mandaryn okazał się przykładem Marvelowego „unowocześniania" komiksowych bohaterów i złoczyńców. Trevor Slattery – bo tak w trzeciej części nazywał się Mandaryn – okazał się rozczarowaniem. Dlaczego? Ponieważ tylko udawał szefa szajki terrorystycznej. Zatrudniony przez Aldricha Killiana, był jedynie uzależnionym aktorem, który przyjął zlecenie i straszył zarówno zwykłych ludzi, jak i samego Starka. Kiedy twórcy ujawniają tożsamość złoczyńcy, serwują widzom (nie)pożądaną niespodziankę. Tyle zostało z prawdziwego Mandaryna…

Był to absurd, bo mało kto uwierzył w tak zakręcony zbieg wydarzeń. Całość do dzisiaj wydaje się groteskowa, a Marvel stracił szansę wprowadzenia do gry naprawdę interesującej postaci. Tak, dostaliśmy Lokiego i Thanosa, ale taki Mandaryn mógłby być ciekawą przeciwwagą.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

77,9%
Marvela
22,1%
DC
Zobacz inne ankiety