filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 15 lipca 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

7 Polaków, którzy łamią stereotypy w zagranicznych filmach

Nie taki Polak straszny, jak go obcokrajowcy malują. Obrazy naszych rodaków w filmach zagranicznych nie są wcale tak stereotypowe, jak można by się obawiać. Prezentujemy najatrakcyjniejsze przykłady polskich portretów w światowym kinie.

Spis treści

Big Lebowski (1998) – Walter Sobchak

  1. Motyw: przyjacielem Biga Lebowskiego jest Walter Sobchak, kolejny weteran wojenny o polskich korzeniach (tym razem niezrównoważony)
  2. Wydźwięk: Amerykanie nas po prostu przejrzeli i potrafią się z nas śmiać
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Netflix, Rakuten, iTunes, Amazon Prime Video

Pierwsza zasada Biga Lebowskiego? Przy znajomych opowiadaj, że to jedna z twoich ulubionych komedii neo-noir. Przedrostek „neo” zawsze pomaga, jeśli chcesz zwiększyć samoocenę inteligenta. A tak na poważnie: Lebowski to film impreza. Kiedy oglądamy go po raz pierwszy, mamy wrażenie, że obcujemy z kolejną częścią komediowego cyklu stworzonego przez braci Coen. Jest niczym bibka u nowo poznanego kolegi na studiach: wszyscy się tam znają, rozmawiają o własnych sprawach, pachnie obcą swojskością. Obcą, bo my w żadnym wypadku do niej nie należymy (jeszcze). 

Zostało jeszcze 48% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej