Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 14 lipca 2021, 14:51

autor: rassi

Mikrofon dla gracza i streamera - wybieramy najlepszy

Przed Wami najlepsze mikrofony z różnych półek cenowych. Już wiele tanich modeli zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku, ale do profesjonalnego streamingu tj. takiego, z którego chce się zarabiać kupę kasy, warto wybrać coś droższego.

Słuchawki dla graczy są bardzo wygodne. I to nie tylko ze względu na komfort ich noszenia, bo ten może być różny. Lwia część modeli posiada mikrofon – wbudowany lub ten odłączany. Są jednak użytkownicy, którzy wolą samodzielnie skompletować zestaw słuchawki + mikrofon niż sięgnąć po „gotowca”. Dotyczy to zwłaszcza graczy, którzy po sesji z ulubionym tytułem lubią posłuchać muzyki. Nie-gamingowe słuchawki prawie zawsze zaoferują lepsze wrażenia niż te dedykowane graczom. W takim przypadku osoby, które grają ze znajomymi, będą potrzebowały osobnego mikrofonu.

Bardzo dobrej jakości mikrofon to spory wydatek, ale też nie każdemu jest potrzebny profesjonalny sprzęt. - Mikrofon dla gracza i streamera - ranking na 2021 rok - dokument - 2021-07-14
Bardzo dobrej jakości mikrofon to spory wydatek, ale też nie każdemu jest potrzebny profesjonalny sprzęt.

Najlepsze mikrofony USB i mini jack do komputera

Współczesne mikrofony wystarczy podłączyć do peceta za pomocą USB lub mini jack i po krótkiej konfiguracji są gotowe do użycia. Tak naprawdę najtrudniejszy jest wybór. W ostatnim czasie premierę miało wiele interesujących modeli. Nie można zapominać też o tych, które od lat cieszą się dużym uznaniem. Dlatego też na liście najlepszych mikrofonów obok ciekawych nowości znalazły się doskonale znane urządzenia:

  1. Mikrofon do komunikacji: Zalman ZM-MIC1, Neewer NW-700, AntLion Audio ModMic (Uni, USB, Wireless)
  2. Mikrofon dla poczatkującego streamera: HyperX SoloCast, SPC Gear SM900, Samson C01U Pro, SPC Gear SM950T
  3. Najlepsze mikrofony: Blue Yeti, Blue Yeti X, Beyerdynamic Fox, HyperX QuadCast S

Wybór może ograniczyć się do tych przyczepianych np. do przewodu od słuchawek bądź ubrania. W środowisku graczy legendą obrósł Zalman ZM-MIC1, którego można dostać już za około 40 złotych. Sam go posiadam, chociaż już nie używam. Przez kilka lat maleństwo zbierało mój głos i radziło sobie z tym bardzo dobrze. Często aż za dobrze, bo wyłapywało także dźwięki tła. Po krótkiej konfiguracji problem ten zniknął. W tym materiale, oprócz wspomnianego „majka”, zająłem się lepszymi i przede wszystkim większymi mikrofonami, które można postawić na biurku lub zamontować na bardziej profesjonalnym wysięgniku niż ten zaprezentowany na poniższym zdjęciu.

Designerski mikrofon typu hands free.
Designerski mikrofon typu hands free.

Gracze potrzebują mikrofonu głównie do komunikacji z innymi graczami. Jest ona szczególnie ważna w grach zespołowych. Podanie pozycji przeciwnika w CS:GO, czy poinformowanie o nadchodzącym ganku w LoL-u może pomóc budować stopniową przewagę i ostatecznie wpłynąć na zwycięstwo w całym meczu. Mic przydaje się też, gdy chce się po prostu pogadać ze znajomym. W dzisiejszych zbyt ciekawych czasach jest on niezbędny do e-lekcji i onlinowych spotkań w pracy. Chociaż do tych celów najczęściej wykorzystuje się kamerkę internetową z wbudowanym mikrofonem lub zestaw słuchawkowy 2 w 1. Inaczej jest w przypadku streamerów. Tutaj porządny osobny mikrofon to już must have. Dlaczego jakość jest taka ważna? Tylko i aż po to, aby inni dobrze słyszeli to, co ma się do przekazania. Wszelkie szumy, odgłosy dochodzące z drugiego planu i zbyt niska głośność to rzeczy niepożądane, mogące zakłócić lub całkowicie uniemożliwić odbiór wypowiedzi.

Mikrofon pojemnościowy – czyli jaki?

Prawie wszystkie modele, które prezentuje na dalszych stronach to mikrofony pojemnościowe. Charakteryzują się one wysoką precyzją i dość kompaktowym projektem. Rejestrują dźwięk w dobrej jakości. Ta wzrasta, jeśli w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki akustyczne. Zarówno minusem, jak i plusem „pojemnościowców” może być ich duża czułość. Sprowadza się to do tego, że są one w stanie wychwycić nawet bardzo ciche dźwięki, w tym także te, które niekoniecznie powinny trafić do osób po drugiej stronie. Oczywiście wszystko da się do pewnego stopnia skonfigurować. Przeciwieństwem mikrofonów pojemnościowych są te dynamiczne. Używa się ich w bardzo trudnych warunkach akustycznych. Skutecznie odcinają hałasy z tła np. podczas koncertu, protestu, wydarzeń sportowych itd.

Stanowisko gracza będzie wyglądać jeszcze bardziej pro, jeśli wysokiej jakości mikrofon zostanie osadzony w koszyku umocowanym na ramieniu. Powinno pomyśleć się także o pop filtrze. Taka konstrukcja będzie nie tylko dobrze się prezentować, ale pozwali również zaoszczędzić miejsce na biurku i ułatwi ustawienie mikrofon blisko ust. W sklepach dostępne są gotowe zestawy, które wcale nie kosztują dużo i są świetnym rozwiązaniem dla początkującego streamera. Przed ostatecznym wyborem konkretnego modelu - poza jakością rejestrowanego dźwięku - trzeba zwrócić uwagę na kierunkowość i wielkość membrany. Do gamingu polecam jednokierunkowe (kardioidalne) mikrofony z małą membraną. Taka specyfikacja sprawdzi się również podczas utrzymania kontaktu głosowego z widownią streama. W tym drugim przypadku warto dopłacić do mica o naprawdę dobrej jakości.

Słabą jakość mikrofonu da się często ukryć w postprodukcji, ale na dłuższą metę chyba nie o to chodzi. Źródło: Pixabay - Mikrofon dla gracza i streamera - ranking na 2021 rok - dokument - 2021-07-14
Słabą jakość mikrofonu da się często ukryć w postprodukcji, ale na dłuższą metę chyba nie o to chodzi. Źródło: Pixabay
Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos
Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos

Chcesz nagrać swój głos, ale nie wiesz jak? Może planujesz karierę youtubera lub streamera? W takim wypadku koniecznie zwróć uwagę na odpowiedni mikrofon!

Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?
Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?

Wiele osób myśli o rozpoczęciu kariery streamera. Czy wiąże się ona z wieloma dodatkowymi kosztami na start? Niekoniecznie – już komputer niewiele lepszy od przeciętnego i parę dodatkowych gadżetów mogą umożliwić nam wejście w świat streamingu.