Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Polecane dyski SSD 250 GB M.2 2280 NVMe

Nowoczesny interfejs NVMe był potrzebny, by uwolnić prawdziwą moc drzemiącą w dyskach SSD. Obserwować możemy to nawet teraz, gdzie limitem stał się sam PCI-e. Sześciokrotnie większe transfery względem SSD na SATA, nie są niczym niezwykłym przy tej klasie sprzętu, ale odbywa się to kosztem kompatybilności ze starszymi płytami głównymi, które nie mają wejścia M.2. Pierwsze dyski SSD na M.2 NVMe zaczęły się pojawiać już kilka lat temu, ale były wówczas bardzo drogie. Dziś, dzięki konkurencji na rynku i masowej produkcji takich urządzeń, możemy nabyć świetny SSD na NVMe w cenach oscylujących w granicach tych na SATA.

Silicon Power P34A80 256 GB

Silicon Power P34A80 256 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Silicon Power P34A80 256 GB

Głównym czynnikiem przy wyborze SSD na NVMe o niskiej pojemności jest niewątpliwie cena. Na rynku znajdziesz jednak takie, które nie mają wbudowanej pamięci podręcznej – a te z reguły są najtańsze. Warto więc dopłacić te kilka złotych, by otrzymać zdecydowanie lepszy dysk SSD. Takowym może być na przykład Silicon Power P34A80 250 GB. Transfery rzędu 3000 MB/s wraz ze współczynnikiem TBW na poziomie 380 TB to łakomy kąsek dla osób, które chcą otrzymać świetny dysk na system i najczęściej używane programy. Oczywiście mankamentem jest tutaj niska pojemność i do gier miejsca może zabraknąć. Taki dysk polecamy więc użytkownikom, którzy nie potrzebują większej przestrzeni na dane. Silicon Power P34A80 w wersji UD70 od niedawna operuje na kościach QLC, ale reszta danych technicznych, wraz z TBW, pozostają niezmienne.

  1. Ten model może być Twój za 193,78 zł

ADATA XPG 8200 PRO 256 GB

ADATA XPG 8200 PRO 256 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
ADATA XPG 8200 PRO 256 GB

Kolejna ADATA w naszym zestawieniu znalazła się tu ze względu na znakomity stosunek ceny do możliwości. Jedną z zalet jest fakt wbudowanego DRAM cache, czyli pamięci podręcznej i to główny powód, dla którego na liście zabrakło nieco tańszego SX6000 Lite. Transfery na poziomie 3500 MB/s odczytu i 1200 MB/s zapisu nie należą do najlepszych, ale 60 miesięcy gwarancji i 220K IOPS już tak – przynajmniej w tej klasie sprzętu. Tak jak w przypadku wszystkich SSD o niskiej pojemności, opisywany dysk znajdzie zastosowanie w komputerach użytkowników, którzy po prostu potrzebują jedynie miejsce na system, kilka programów i jedną grę.

  1. Znaleźliśmy dobrą ofertę na ten dysk - 196,38 zł
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox