Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Polecane dyski SSD 250 GB SATA

Dyski SSD o pojemności 250 GB to dziś raczej minimum. Wystarczy w zupełności na system i najczęściej uruchamiane aplikacje, ale nie nadają się do gier – chyba, że mówimy tu o jednej lub maksymalnie dwóch produkcjach wysokobudżetowych. Jest to natomiast rozwiązanie tanie i dyski takie przydają się ludziom, którzy nie instalują takich gier Red Dead Redemption 2 czy Call of Duty Warzone. Nadal najpopularniejszymi dyskami 250 GB są te na interfejsie SATA, bo oferują lepszą kompatybilność ze starszym sprzętem.

Crucial MX500 250 GB

Crucial MX500 250 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Crucial MX500 250 GB

Tego urządzenia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Crucial MX500, czyli następca MX300, to dysk SSD tani, wydajny i choć nie tak wytrzymały jak konkurencyjne produkty, wymienione cechy czynią go jednym z najbardziej opłacalnych na rynku. Idealnie nada się jako dysk systemowy, na którym zainstalujemy najczęściej używane programy i dodatkowo kilka mniejszych lub jedną większą grę.

Osiągi tego SSD są standardowe dla wszystkich urządzeń korzystających z interfejsu SATA. Zapis na poziomie 500 MB/s, odczyt na poziomie 560 MB/s i 90K/95K IOPS może nie wygląda tak dobrze, porównując do dysków SSD NVMe, ale niestety limitów przestarzałego dziś interfejsu nie ominiemy. Crucial MX500 oczywiście ma wbudowaną pamięć podręczną DRAM – o pojemności 256 MB. Tak jak wspomniane zostało to wcześniej, jedynym mankamentem tego dysku jest niska wytrzymałość na poziomie 100 TB (współczynnik TBW). Nie jest więc polecany osobom, chcącym instalować wiele gier i kopiować dużą ilość plików.

ADATA SU800 256 GB

ADATA SU800 256 GB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
ADATA SU800 256 GB

Tak jak w przypadku poprzedniego dysku, ADATA SU800 256 GB to SSD cechujący się znakomitą opłacalnością. W przeciwieństwie do swojego tańszego odpowiednika – SU630, SU800 ma wbudowaną pamięć podręczną DRAM cache, który zapewnia nieporównywalnie wyższe transfery. Wykonany w technologii TLC dysk SSD odznacza się standardowymi osiągami w tej kategorii cenowej - 560 MB/s odczytu i 520 MB/s zapisu przy 85K IOPS. Najbardziej rozpoznawalną cechą tego dysku jest jednak jego trwałość, a raczej gwarancja, która nie jest ograniczona współczynnikiem TBW. Sama gwarancja ustalona została na poziomie trzech lat.

500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox