Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Jeszcze nie tak dawno temu dyski SSD były czymś wyjątkowym, a zarazem drogim. Nie każdy mógł sobie pozwolić na kupno SSD nawet o pojemności 128 GB (te kosztowały wtedy nawet 400 zł), nie wspominając już o wyższych pojemnościach. Dziś dyski SSD to chleb powszedni i choć nadal nie odznaczają się tak wysokim współczynnikiem opłacalności jak HDD (cena w zł za 1 GB pamięci), wysokie osiągi takich urządzeń skutecznie to rekompensują. A więc jaki nośnik danych wybrać? Interfejs SATA czy NVME? 2,5” czy M.2? Wybieramy najlepsze dyski SSD – nie tylko dla graczy.

Proponujemy dyski SSD o różnej pojemności i cenie - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Proponujemy dyski SSD o różnej pojemności i cenie

Przy wyborze dysku SSD powinieneś kierować się kilkoma zmiennymi. Oczywiście na pierwszym miejscu stoi cena, czy raczej opłacalność, która jest z nią związana. Nie możemy też zapominać o pojemności, osiągach i wytrzymałości (gwarancji). Mankamentem najtańszych SSD na rynku jest to, że nie mają zainstalowanego DRAM cache. DRAM jest znacznie wydajniejszy niż znajdująca się w dysku pamięć NAND FLASH. To tutaj przechowywana jest dokładna mapa SSD, do której mgnieniu oka dostęp otrzymuje system operacyjny. Różnica w wydajności pomiędzy dyskami z DRAM cache i bez niego, jest ogromna i nie warto oszczędzać kilku, czy kilkunastu złotych podczas kupowania nowego nośnika danych.

Oczywiście kolejną kwestią pozostaje dysk twardy HDD. Wspominałem wcześniej, że biorąc tylko pod uwagę cenę, takowe są bardziej opłacalne niż SSD (cena w zł za 1 GB pamięci). Kiedy więc wybrać HDD? Wtedy, kiedy masz już w komputerze dysk SSD na system oraz w momencie, w którym chcesz przechować dużą ilość danych i nie będziesz uzyskiwał do nich natychmiastowego dostępu – swoisty magazyn np. na filmy i zdjęcia. Wtedy można stwierdzić, że takie dyski są bardziej opłacalne. Jeżeli jednak wymagasz od dysku natychmiastowego dostępu lub chcesz kopiować i zapisywać duże ilości danych, dysk SSD będzie dla Ciebie wyborem lepszym.

To może Google Drive lub One Drive? – Czy chmura to dobre rozwiązanie?

Większość użytkowników komputerów osobistych tak naprawdę wcale nie potrzebuje ogromnej przestrzeni dyskowej, a mniej wartościowe dane można przechowywać w chmurze – na przykład na Dysku Google, czy One Drive, skąd otrzymasz bezpośredni do nich dostęp. Oczywiście sytuacja komplikuje się nieco w przypadku gier, czy najczęściej używanych plików, ale można nieco odciążyć nasz nowy SSD i przesłać dane na serwer. Standardowy pakiet Dysku Google oferuje za darmo 15 GB pojemności – nie jest to oczywiście wiele, ale jednak jest. Więcej miejsca oznacza wymóg wykupienia pakietu. Na przykład 100 GB za 90 złotych rocznie, czy nawet 30 TB za 1400 zł miesięcznie. Największą zaletą takiego rozwiązania jest ochrona przed utratą danych w wypadku awarii naszego sprzętu.

500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox