Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 5 czerwca 2021, 10:00

autor: Bartoli

Zawody, które przegrały z postępem technologicznym

Zmiany na rynku pracy zazwyczaj idą w parze z postępem technicznym, tempo życia rośnie błyskawicznie, nowe zawody pojawiają się, a stare odchodzą w niepamięć. Przyjrzyjmy się niegdyś popularnym profesjom, które z dnia na dzień zostały odłożone do lamusa.

Skryba

Estetyka rękopiśmiennictwa wynagradzała długi czas oczekiwania na efekt końcowy. Źródło: sciencesource.com - Zawody, które przegrały z postępem technologicznym - dokument - 2021-06-04
Estetyka rękopiśmiennictwa wynagradzała długi czas oczekiwania na efekt końcowy. Źródło: sciencesource.com

Przenieśmy się do czasów przed wynalezieniem druku. Odręczne przepisywanie ksiąg lub dokumentów było cenionym zajęciem już w starożytnym Egipcie, zaś w średniowiecznej Europie skrybowie, uznawani za część dworu królewskiego, mogli liczyć na zwolnienie z obowiązku płacenia podatków i pełnienia służby wojskowej.

Szacuje się, że skryba na przestrzeni swojego życia mógł przepisać 40 dzieł, zaś na przepisanie Biblii niezbędny był przynajmniej rok pracy. Co ciekawe skryptoria funkcjonowały jeszcze jakiś czas po wynalezieniu druku – pewnie po części dlatego, że dzieła przepisywane ręcznie były swoistym symbolem luksusu i cechowały się wyższą jakością niż pierwsze przedruki.

W starożytnym Egipcie tylko mężczyźni mogli uprawiać zawód skryby. Ścieżka nauki trwała przynajmniej 12 lat – tak w sam raz, żeby nauczyć się ponad siedmiu setek hieroglifów.
W starożytnym Egipcie tylko mężczyźni mogli uprawiać zawód skryby. Ścieżka nauki trwała przynajmniej 12 lat – tak w sam raz, żeby nauczyć się ponad siedmiu setek hieroglifów.

Operator centrali telefonicznej

Prawie jak praca w korpo… - Zawody, które przegrały z postępem technologicznym - dokument - 2021-06-04
Prawie jak praca w korpo…

Początkowo operatorami central telefonicznych byli przede wszystkim mężczyźni, ale szybko tendencja zmieniła się ze względu na ich luźne podejście do profesji i skłonność do frywolnych żartów w pogawędkach z rozmówcami telefonicznymi płci przeciwnej.

Zostało jeszcze 49% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Bartosz Bartoli Olejnik

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.

Cmentarzysko Google - największe porażki technologicznego giganta
Cmentarzysko Google - największe porażki technologicznego giganta

Wszyscy używamy słynnej wyszukiwarki Google, oglądamy filmy na YouTube, korzystamy z Gmaila, nawigacji Google Maps, przeglądarki Chrome czy smartfonów z Androidem. Ale nie wszystkie projekty tej firmy zakończyły się tak spektakularnym sukcesem.