futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 5 czerwca 2021, 10:00

autor: Bartosz Olejnik

Flisacy. Zawody, które przegrały z postępem technologicznym

Zmiany na rynku pracy zazwyczaj idą w parze z postępem technicznym, tempo życia rośnie błyskawicznie, nowe zawody pojawiają się, a stare odchodzą w niepamięć. Przyjrzyjmy się niegdyś popularnym profesjom, które z dnia na dzień zostały odłożone do lamusa.

Flisacy

Flisacy w dawnym Toruniu. Chociaż zawód umarł bezpowrotnie, to jego tradycje wciąż są kultywowane przez grupki zapaleńców. Źródło: toruntour.pl - Zawody, które przegrały z postępem technologicznym - dokument - 2021-06-04
Flisacy w dawnym Toruniu. Chociaż zawód umarł bezpowrotnie, to jego tradycje wciąż są kultywowane przez grupki zapaleńców. Źródło: toruntour.pl

Rzeki stanowiły naturalną drogę wodną wykorzystywaną do szybkiego transportu drewna oraz różnego rodzaju towarów (owoce, węgiel, zboże, etc.). To właśnie spławem zajmowali się flisacy – początkowo byli to po prostu chłopi zamieszkujący nadrzeczne osady. Z biegiem czasu wykształciła się swoista kultura flisu, tj. obyczaje, słownictwo, nastąpiła również hierarchizacja – na czele załogi stali retmani (samodzielni kierownicy tratwy) posiadający tzw. patent retmański, byli oni odpowiedzialni również za logistykę i nawiązywanie kontaktu z kupcami. W XVII wieku ludzie trudniący się transportem rzecznym założyli własną organizację oraz otrzymali przywileje cechowe od króla Władysława IV Wazy.

Tradycje flisackie kultywowane są do dziś m.in. na terenie ziemi Ulanowskiej, która na przestrzeni wieków była ważnym ośrodkiem spławów w Polsce.

Transport wodny mógł odzyskać prymat - w PRL-u pojawiła się koncepcja tzw. Centralnej Obwodnicy Wodnej spinającej Wisłę, Odrę i Wartę za pomocą systemu kanałów. Kryzys gospodarczy sprawił, że ambitne i kosztowne plany rewitalizacji polskiej żeglugi śródlądowej porzucono. Wygrała kolej – tańsza i szybsza.

Latarnicy uliczni

Profesja latarnika ulicznego w szczątkowej formie przetrwała do dnia dzisiejszego. Latarników możemy spotkać choćby w niektórych miastach turystycznych. Źródło: wiatrak.nl - Zawody, które przegrały z postępem technologicznym - dokument - 2021-06-04
Profesja latarnika ulicznego w szczątkowej formie przetrwała do dnia dzisiejszego. Latarników możemy spotkać choćby w niektórych miastach turystycznych. Źródło: wiatrak.nl

Kiedy stosowano jeszcze lampy olejowe, a później gazowe, był to popularny, typowo wieczorny zawód. Uprawiano go jeszcze w połowie XX wieku, a więc do momentu wprowadzenia elektrycznego oświetlenia ulic na szeroką skalę. Często latarnicy uliczni pracowali równocześnie jako strażnicy miejscy, był to też niezły sposób na dorobek dla posiadaczy lokalnych sklepów czy zakładów usługowych.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.

Wszystko, co wiemy o grafenie
Wszystko, co wiemy o grafenie

Grafen jest materiałem, który śmiało można nazwać magicznym. Jednak z wielką siłą, przychodzi wielka odpowiedzialność. Przyjrzyjmy się, co w naszej rzeczywistości może zmienić oraz na jakim etapie są badania naukowe.

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.