Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 sierpnia 2005, 13:12

autor: Shuck

GC 2005 - Gry, na które czekamy

GC 2005 trwają. Ze swoimi 250 wystawcami z 15 krajów stają się imprezą prawdziwie międzynarodową, choć... przeznaczoną głównie dla Niemców.

GC 2005 trwają. Ze swoimi 250 wystawcami z 15 krajów stają się imprezą prawdziwie międzynarodową, choć... przeznaczoną głównie dla Niemców. Cóż, nie jest przypadkiem, iż największe obecnie w Europie targi gier komputerowych odbywają się w Niemczech. Poza hostessami, których gros mówi po Polsku (za wschodnią granicą taniej, a i dziewczyny ładniejsze), mało kto jest przygotowany do porozumiewania się w języku odmiennym od Goethego. Przyjrzyjmy się dziś bez zbędnych wstępów temu, czym najwięksi oraz nie-tacy-duzi producenci będą starali się nam, graczom, w najbliższym roku zaimponować.

Wiele tego nie ma po prawdzie – większość gier robiona jest na jedno kopyto: mix akcji, efektów specjalnych i dopracowanej fizyki. Oryginalności na lekarstwo. Co więcej, te najbardziej oczekiwane gry, zdobywczynie największej uwagi graczy i laurów medialnych na tegorocznych E3, na GC nie pojawiły się w ogóle. Mam tu na myśli The Elder Scrolls IV: Oblivion (najbardziej wyczekiwany erpeg), Vanguard (powstający pod egidą Microsoftu MMORPG), Quake 4 (najgłośniejsza strzelanka) czy Spore (najbardziej nowatorska strategia).

Wiedźmin od dekady prosi się, by się weń wcielić.

Pojawiło się jednak kilka tytułów wybitnych, które tym jaśniej mogły zabłysnąć. Moim faworytem jest rodzimy Wiedźmin – bez cienia lokalnego patriotyzmu jest to najlepiej zapowiadająca się gra fabularna. Zachwycałem się nim na E3, zachwycam się ciągle – Wiedźmin ma realne szanse stać się jednym z najlepszych komputerowych erpegów w ogóle. Jego mało skromne hasło – RPG redefined – bynajmniej nie jest na wyrost. Oczywiście wszystko powyższe przy założeniu, że Red Studio kiedykolwiek tę niewiarygodnie dopracowaną grę zechce ukończyć. Więcej szczegółów zawrę w osobnym tekście poświęconym białowłosemu Rivowi.

Przepiękna mieszanka romantyki słowiańskiej i celtyckiej.
GC 2005 - Konsole w natarciu

Złota era konsol trwa, co widać po kolejnej w tym roku imprezie, na której to Sony, Microsoft i Nintendo rozdają karty. Kto, co i na jaką platformę – tylko u nas, prosto z Leipziger Messe.