Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 26 maja 2021, 15:30

Najlepsze cyfrowe matki na dzień mamy

Mądre, opiekuńcze, neurotyczne, albo zabójcze - matki w grach wideo są bardzo różne. Postanowiliśmy wybrać te najciekawsze i Wam o nich opowiedzieć.

Wiecie, gdy się tak usiądzie i zacznie o tym myśleć, to okazuje się, że mamy w grach pojawiają się raczej rzadziej niż częściej, i to w rolach epizodycznych. Zdecydowanie silniejsza wydaje się figura ojca wykorzystywana jako klisza zawiązująca akcję (Fallout 3, Assassin’s Creed III, The Last of Us). Postać matki jest w grach zazwyczaj nieobecna – widać to szczególnie w japońskich RPG: bohaterowie większości części Final Fantasy to dzieci osierocone. Lepiej bowiem matkę – lub ojca – poza równanie usunąć, nie musząc tym samym zarysowywać skomplikowanych relacji rodzinnych. Tidus z Final Fantasy X mamę miał, ale była tak niedookreślona, że nie posiadała nawet swojego imienia (wiecie, taka Mama Muminka) – w przeciwieństwie do silnej postaci ojca Jechta, któremu Tidus musiał oczywiście dorównać czy się z nim zmierzyć.

SPOILERY

Trudno opowiedzieć o konkretnych personach, nie zdradzając ich relacji rodzinnych i roli w opowieści. Dlatego tekst ten zawiera spoilery dotyczące fabuł wspominanych gier.

Mama z GTAV to... hmm... bardzo luźno interpretująca swoją rolę mama. - Najlepsze cyfrowe matki na dzień mamy - dokument - 2021-05-27
Mama z GTAV to... hmm... bardzo luźno interpretująca swoją rolę mama.

Nie oznacza to jednak, że matek w jakichś bardziej znaczących rolach w grach zupełnie nie uświadczymy. Te się zdarzają i warto zaznaczyć, że zazwyczaj są to role niebagatelne, a gry, w których mamy występują, należą do tych najbardziej znanych. Wiarygodna relacja syna czy córki z matką często wzbogaca fabułę.

Być może jednak przed grami wideo jeszcze długa droga, ale dziś skupimy się na rzeczach pozytywnych i niekoniecznie poważnych. Przed Wami więc najlepsze mamy w świecie wirtualnej rozrywki. Przy czym słowo „najlepsze” rozumieć należy niekoniecznie jako najprzyjemniejsze, najbardziej ukochane i takie, które realizują każdy punkt swojego macierzyństwa z idealną starannością. Chodzi po prostu o takie, które zapisały się jakoś w kulturze graczy. A czy mama ta była osobą, która zawsze odgrzeje Ci obiad, czy wręcz przeciwnie – zdzieli pasem... Cóż, gry w końcu próbują opowiadać o naszym życiu. My więc opowiedzmy teraz trochę o grach.

CYTATY

Na kolejnych stronach znajdziecie cytaty wypowiedzi cyfrowych matek. Jako że oddają one charakter tych postaci, ich styl i sposób bycia, zdecydowaliśmy, że lepiej będzie przytoczyć je po angielsku, czyli w większości przypadków w języku oryginalnym.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

God of War

God of War

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Resident Evil Village

Resident Evil Village

Death Stranding

Death Stranding

Mortal Kombat 11

Mortal Kombat 11

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Najgorsi ojcowie w historii elektronicznej rozrywki
Najgorsi ojcowie w historii elektronicznej rozrywki

Skoro zaserwowaliśmy Wam niedawno tekst o najgorszych matkach w grach komputerowych, czas na wyrównanie parytetów i kilka słów o najpaskudniejszych tatach. W końcu świętujemy dzień ojca!

Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki
Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki

Im więcej w grach fabuły, tym więcej trudnych relacji rodzinnych. Kochające i dumne z dziecka matki też są częścią elektronicznej rozrywki. Tyle, że w pamięć nawet bardziej zapadają te niekoniecznie wzorowe…

Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie
Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie

Choć nie wszystkie podbiły popkulturowy mainstream, mogą zawstydzić samego Hulka. O kim mowa? O growych heroinach zdolnych skopać tyłki każdemu. A jakim cudem zawstydzają Hulka? Oto przynajmniej kilkanaście powodów.