Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 26 maja 2021, 15:30

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Najlepsze cyfrowe matki na dzień mamy

Mądre, opiekuńcze, neurotyczne, albo zabójcze - matki w grach wideo są bardzo różne. Postanowiliśmy wybrać te najciekawsze i Wam o nich opowiedzieć.

Wiecie, gdy się tak usiądzie i zacznie o tym myśleć, to okazuje się, że mamy w grach pojawiają się raczej rzadziej niż częściej, i to w rolach epizodycznych. Zdecydowanie silniejsza wydaje się figura ojca wykorzystywana jako klisza zawiązująca akcję (Fallout 3, Assassin’s Creed III, The Last of Us). Postać matki jest w grach zazwyczaj nieobecna – widać to szczególnie w japońskich RPG: bohaterowie większości części Final Fantasy to dzieci osierocone. Lepiej bowiem matkę – lub ojca – poza równanie usunąć, nie musząc tym samym zarysowywać skomplikowanych relacji rodzinnych. Tidus z Final Fantasy X mamę miał, ale była tak niedookreślona, że nie posiadała nawet swojego imienia (wiecie, taka Mama Muminka) – w przeciwieństwie do silnej postaci ojca Jechta, któremu Tidus musiał oczywiście dorównać czy się z nim zmierzyć.

SPOILERY

Trudno opowiedzieć o konkretnych personach, nie zdradzając ich relacji rodzinnych i roli w opowieści. Dlatego tekst ten zawiera spoilery dotyczące fabuł wspominanych gier.

Mama z GTAV to... hmm... bardzo luźno interpretująca swoją rolę mama. - Najlepsze cyfrowe matki na dzień mamy - dokument - 2021-05-27
Mama z GTAV to... hmm... bardzo luźno interpretująca swoją rolę mama.

Nie oznacza to jednak, że matek w jakichś bardziej znaczących rolach w grach zupełnie nie uświadczymy. Te się zdarzają i warto zaznaczyć, że zazwyczaj są to role niebagatelne, a gry, w których mamy występują, należą do tych najbardziej znanych. Wiarygodna relacja syna czy córki z matką często wzbogaca fabułę.

Być może jednak przed grami wideo jeszcze długa droga, ale dziś skupimy się na rzeczach pozytywnych i niekoniecznie poważnych. Przed Wami więc najlepsze mamy w świecie wirtualnej rozrywki. Przy czym słowo „najlepsze” rozumieć należy niekoniecznie jako najprzyjemniejsze, najbardziej ukochane i takie, które realizują każdy punkt swojego macierzyństwa z idealną starannością. Chodzi po prostu o takie, które zapisały się jakoś w kulturze graczy. A czy mama ta była osobą, która zawsze odgrzeje Ci obiad, czy wręcz przeciwnie – zdzieli pasem... Cóż, gry w końcu próbują opowiadać o naszym życiu. My więc opowiedzmy teraz trochę o grach.

CYTATY

Na kolejnych stronach znajdziecie cytaty wypowiedzi cyfrowych matek. Jako że oddają one charakter tych postaci, ich styl i sposób bycia, zdecydowaliśmy, że lepiej będzie przytoczyć je po angielsku, czyli w większości przypadków w języku oryginalnym.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Resident Evil Village

Resident Evil Village

God of War

God of War

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Death Stranding

Death Stranding

Mortal Kombat 11

Mortal Kombat 11

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Gry nauczyły mnie, że koty są lepsze od związków
Gry nauczyły mnie, że koty są lepsze od związków

Dziś Walentynki, nie ma więc lepszego tematu niż koty. A wydane w ciągu ostatnich miesięcy gry - Assassin’s Creed: Valhalla czy Spider-Man: Miles Morales - stanowią ostateczny argument za tym, że koty lepsze są również od związków.

Dziś walentynki – 13 przystojniaków z gier, których zabrałybyśmy na randkę
Dziś walentynki – 13 przystojniaków z gier, których zabrałybyśmy na randkę

Nadeszły walentynki. Sklepy już od tygodni są pełne serduszek, misiów i czekoladek, kwiatki podrożały, a w planach na wieczór bynajmniej nie ma dziś grania. O nie, dziś jest czas na randkę.