Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 maja 2021, 12:46

autor: Froozyy

Top 100 najlepszych gier z otwartym światem - ranking redakcji

Otwarte światy i sandboxy od lat kuszą nas pięknymi widokami, mnogością aktywności do wykonania i obietnicami kilometrów niezwykłej przestrzeni do poznania. Wybraliśmy sto najlepszych z nich.

2. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Tym razem Wiedźmin musiał ustąpić miejsca na szczycie podium innej grze. (Jakiej? Sprawdźcie następną stronę). Nie oznacza to oczywiście niczego złego, druga pozycja to przecież żadna hańba, a dla wielu mimo naszej decyzji przygody Geralta i tak będą najlepszym sandboksem w historii gier wideo. I wcale mnie to nie dziwi, bo polskim twórcom udało się dostarczyć niesamowicie wciągającą opowieść w klimatycznym świecie opartym na prozie Andrzeja Sapkowskiego.

I chociaż trzeciemu Wiedźminowi można by co nieco zarzucić (m.in. średni system walki czy rozwoju postaci), to jednak dzisiaj oceniamy tytuły przede wszystkim w kontekście otwartego świata, a w tym elemencie polska produkcja jest praktycznie niedościgniona. Otrzymujemy tutaj piękne, klimatyczne i zróżnicowane tereny w postaci lasów, pól, ruin, mokradeł, wsi czy miast, po których możemy do woli podróżować zarówno pieszo, jak i na grzbiecie Płotki. Oczywiście oprócz podziwiania widoków czekają na nas różne aktywności – to nie tylko wykonywanie misji fabularnych, ale również polowania na monstra, duchy i demony, pomoc niezależnym postaciom, poznawanie ich losów oraz historii, granie w gwinta czy nawet wyścigi konne. Sami widzicie więc, że wcielając się w Geralta, nie będziecie mieć ani chwili na nudę – czy to podróżując po Velen, Novigradzie, czy po wyspach Skellige.

Zostało jeszcze 42% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

World of Warcraft

World of Warcraft

Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie
Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie

Wśród twórców gier z otwartymi światami panuje wielki wyścig o to, kto zrobi najbardziej gigantyczną wirtualną makietę. Tymczasem serca graczy często zdobywają twórcy, którzy zamiast na rozmiar, stawiają na wypełnienie niewielkich przestrzeni atrakcjami.

Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?
Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?

Znacie to. Wielka mapa, multum aktywności i swoboda działania, a w tle niezapadająca w pamięć fabuła z jakimś tam łotrem, jakimiś tam przyjaciółmi do uratowania i zwrotem akcji, o którym zapominamy po dziesięciu minutach. Czy naprawdę tak musi być?