Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 5 maja 2021, 14:18

autor: NeR1o

Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?

Chociaż teoretycznie nie jest wymagana do pracy komputera, jednak trudno wyobrazić sobie PC-ta bez jakiejkolwiek obudowy. To jeden z tych elementów, który przez wielu jest bagatelizowany. Jak najlepiej dobrać ją do podzespołów komputera?

Zdaję sobie sprawę, że wybierając podzespoły do komputera do określonej sumy (np. 5 tys. zł) dopiero na końcu zastanawiamy się nad obudową. Nie ma w tym nic dziwnego, że wyżej na liście priorytetów stawiamy procesor, płytę główną, kartę graficzną czy nawet pamięci RAM. Mają one bezpośredni wpływ na wydajność całego zestawu. Nawet zasilacz stawiamy wyżej, bo przecież jest on odpowiedzialny za dostarczenie prądu do wszystkich podzespołów. Nie oznacza to, że temat obudowy można całkowicie olać. Nawet w rozsądnej cenie da się znaleźć ciekawe i funkcjonalne modele. Trzeba tylko wiedzieć, na co patrzeć.

Obudowa to konstrukcja bardziej skomplikowana niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Fot. be quiet! - Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC? - dokument - 2021-05-05
Obudowa to konstrukcja bardziej skomplikowana niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Fot. be quiet!

Rozmiar ma znaczenie

W przypadku obudów rozmiar ma znaczenie i nie chodzi o to, aby chwalić się wielkim pecetem niczym autem sportowym czy SUV-em. Źle dobrany rozmiar obudowy to ryzyko tego, że nie zmieścimy we wnętrzu wszystkich zakupionych podzespołów. Ale wszystko po kolei. Na początek musicie wiedzieć, że wyróżniamy kilka ich typów ze względu na ich rozmiar. Są to:

  • Mini Tower – małe obudowy typu wieża, przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Są w stanie pomieścić płyty główne w rozmiarze mini ITX, micro ATX, mini DTX, a czasami nawet ATX.
  • Midi Tower – prawdopodobnie najpopularniejszy typ obudowy. Średnie wieże to idealny kompromis między rozmiarem zewnętrznym, a przestrzenią wewnątrz. W większości przypadku pomieszczą wszystkie podzespoły, w tym najwydajniejsze karty graficzne i ogromne zestawy chłodzenia. Przystosowane do płyt głównych od mini ITX po ATX.
  • Full Tower – największe obudowy, najczęściej wykorzystywane w zaawansowanych zestawach dla graczy. W teorii mają mnóstwo przestrzeni wewnątrz, doskonałą cyrkulację powietrza i mieszczą wszystkie standardy płyt głównych.

Oczywiście można wyróżnić jeszcze inne rodzaje obudów, jak chociażby Cube Tower, Opern-Air Tower, SFF (Small Form Factor), HTPC (Home Theater Personal Computer) czy nawet całkowicie otwarte obudowy typu Bench. Jednak powyższe trzy są zdecydowanie najpopularniejsze i to prawdopodobnie spośród nich będziecie wybierać model do swojego gamingowego komputera.

Dużych rozmiarów podzespoły wymagają zwykle sporo miejsca wewnątrz obudowy. - Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC? - dokument - 2021-05-05
Dużych rozmiarów podzespoły wymagają zwykle sporo miejsca wewnątrz obudowy.

Płyta główna a obudowa

Już powyżej napisałem, jakie rozmiary płyt głównych zmieszczą się (zazwyczaj, bo nie jest to regułą) w określonych obudowach. To jedna z podstawowych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę. Byłoby trochę głupio, gdyby obudowa nie pozwalała na zamontowanie już kupionych podzespołów, bo brakuje w niej miejsca. Zdecydowanie najpopularniejszy rozmiar płyt głównych to ATX oraz mATX. Do pierwszych wymagane będą raczej budowy typu Midi lub Full Tower. Drugie zmieszczą się niemal wszędzie. Rzecz w tym, że dopasowanie rozmiaru płyty głównej to zaledwie początek.

Karta graficzna a obudowa

Nie bez znaczenia jest też rozmiar karty graficznej. Nie powinno być dla nikogo tajemnicą, że im większa wydajność GPU, tym zazwyczaj większe gabaryty. Na szczęście producenci obudów określają w specyfikacji, jak długą grafikę jest w stanie pomieścić stworzona przez nich konstrukcja. Wbrew pozorom różnice bywają naprawdę duże. Dla przykładu – obudowa KRUX Astro w rozmiarze Middle Tower może pomieścić wyłącznie karty graficzne o długości do 280 mm. Z kolei niewiele droższa obudowa Cooler Master MasterBox MB600L (również Middle Tower) ma aż 400 mm miejsca na grafikę.

Niektóre karty graficzne potrafią przybrać gigantyczne wręcz rozmiary. - Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC? - dokument - 2021-05-05
Niektóre karty graficzne potrafią przybrać gigantyczne wręcz rozmiary.

Chłodzenie procesora a obudowa

Listę rzeczy, które mogą nie zmieścić się do obudowy, kończę na chłodzeniu CPU. Tak, tutaj producenci również podają, jaką maksymalną wysokość może mieć cooler i jest to kolejna rzecz, na którą musicie zwrócić uwagę. Niejednokrotnie widziałem już PC-ty z wyciętą dziurą w jednym z boków obudowy, z którego wystawał grzbiet chłodzenia procesora. Uwierzcie mi, że nie chcecie do tego doprowadzić. Tym bardziej, że coraz popularniejsze są modele z przezroczystymi bokami, w których wywiercenie dziury jest jeszcze trudniejsze lub jeszcze mniej estetyczne.

Sytuacja komplikuje się w momencie, w którym planujecie zakup chłodzenia typu AiO – jego wysokość może nie jest problemem, ale trzeba znaleźć miejsce na radiator. W zależności od wybranego modelu może on mieć od jednego do trzech wentylatorów o średnicy 120 mm i więcej. To przekłada się na długość od mniej więcej 150 do nawet 400 mm. Upewnijcie się, że w wybranej przez Was obudowie jest na to miejsce.

Niektórzy przywiązują się bardzo do swojego starego sprzętu. - Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC? - dokument - 2021-05-05
Niektórzy przywiązują się bardzo do swojego starego sprzętu.

Co z zasilaczem?

Przytłaczająca większość obudów komputerowych ma w środku „zorganizowane” miejsce na zasilacz w standardzie ATX - jest to po prostu najpowszechniejszy dziś standard konstruowania zasilaczy, obudów i płyt głównych. Przed dokonaniem zakupu koniecznie należy zwrócić jednak uwagę, czy nasza „buda” będzie zgodna z posiadanym przez nas PSU (i na odwrót). Zazwyczaj problematyczne mogą być najmniejsze obudowy typu Mini-ITX, jak na przykład Cooler Master MasterBox NR200P, która wymaga zasilacza w standardzie SFX lub SFX-L.

Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok
Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok

Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych naszym zdaniem obudów w trzech kategoriach cenowych. Polecamy Wam interesujące modele od klasy Mini-ITX, poprzez popularne ATX, po E-ATX.