Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 3 maja 2021, 12:50

autor: rassi

Czy telefon do grania musi być drogi?

Na smartfonie coraz częściej da się pograć w mobilne wersje tytułów znanych z dużych platform. Do płynnego działania potrzebny jest jednak odpowiednio wydajny telefon. Czy musi on kosztować kilka tysięcy złotych?

Z każdym kolejnym rokiem ceny flagowców są coraz wyższe. Trzy lata temu za topowy telefon zapłaciłem 2500 złotych. Dzisiaj za te pieniądze dostanie się „tylko” mocnego średniopółkowca. Obecne flagowce kosztują prawie dwa razy tyle. Nie oznacza to, że nie można wydać jeszcze więcej, chociażby na wersje pro, pro max, ultra i inne super, hiper, mega, itd. Jeszcze większa drożyzna panuje w segmencie składanych smartfonów. Tutaj ceny dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Czy to szaleństwo znajdzie swój koniec? Śmiem twierdzić, że nie. Problemy z brakiem chipów mogą w niedługim czasie wywołać kolejną falę podwyżek cen sprzętu - również telefonów. Pocieszeniem jest to, że postęp w wydajności widać nie tylko w najdroższych urządzeniach. Tani coraz częściej oznacza taki za 7001 000 złotych. Przynajmniej, jeśli myśli się o mobilnym gamingu. Są jeszcze telefony za 350500 złotych. Nadają się one jednak głównie do dzwonienia, od biedy (i dla cierpliwych) również do przeglądania Internetu, czatowania, oglądania seriali i innych najbardziej podstawowych czynności.

Mocne podzespoły znaleźć możemy w coraz tańszych smartfonach. Na zdjęciu Xiaomi POCO X3 Pro. Źródło: Xiaomi - Czy telefon do grania musi być drogi? - dokument - 2021-04-30
Mocne podzespoły znaleźć możemy w coraz tańszych smartfonach. Na zdjęciu Xiaomi POCO X3 Pro. Źródło: Xiaomi

Niepokojące jest to, że my, użytkownicy przyzwyczajamy się do obecnej sytuacji. Bardzo często zupełnie niepotrzebnie. Zanim to udowodnię, sprawdzę, co oferują topowe modele. Na ich wysoką cenę składają się nie tylko najwydajniejsze podzespoły. Sporą część ceny płaci się za… logo producenta. „Modne” telefony nierzadko odstają od znacznie tańszych konkurentów, przynajmniej pod niektórymi względami. Producenci coraz rzadziej wprowadzają do swoich flagowców nowości, nawet jeśli u innych już dawno stały się standardem. Mowa tu, chociażby o wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu, która ciągle nie zawitała to wszystkich topowych modeli. Niektóre firmy wciąż stawiają na przestarzałe i ogromne notche.

Co jakiś czas w sklepach pojawiają się smartfony dedykowane gamingowi. Charakteryzują się one maksymalną możliwą w chwili premiery wydajnością, agresywnym designem z podświetleniem RGB oraz zaawansowanym i rozbudowanym systemem chłodzenia. Czasami ich specyfikacja wydaje się wręcz zbyt dobra. Istnieją bowiem minimalne szanse, że jakaś gra mobilna wydana w ciągu najbliższych kilku lat zdoła wykorzystać 16 GB pamięci RAM. Zanim takie tytuły się pojawią, procesor obecny na pokładzie telefonu do gier prawdopodobnie zdąży się zestarzeć i będzie wąskim gardłem konfiguracji. Uważam, że nie ma żadnego sensu wydawać kupę pieniędzy na coś, czego się nie wykorzysta.

Naturalne jest to, że flagowce zapewniają znakomitą wydajność nawet w najbardziej wymagających trójwymiarowych grach mobilnych. Tutaj nie może być kompromisów, nie w tej cenie. Coraz częściej zdarza się, że i na niektórych tańszych urządzeniach takie Call of Duty Mobile, PUBG Mobile i Fortnite również działa bardzo dobrze. Często wystarczy tylko nieco „zjechać” z ustawieniami graficznymi. Telefon za 1000 złotych w porównaniu do tego za 5000 złotych wcale nie jest pięciokrotnie wolniejszy, jak mogłoby się to niektórym wydawać. Większość tanich smartfonów poradzi sobie z każdą mało wymagającą grą 2D, ale tylko „rodzynki” sprawdzą się w tych zaawansowanych pod względem oprawy graficznej i fizyki. Daleko jest jeszcze do tego, aby wszystkie budżetowce nadawały się dla graczy. Część z nich ma nawet problemy z obsługą podstawowych aplikacji.

Kto oferuje dużą wydajność za stosunkowo niską cenę? Dla wielu jest to pytanie niewymagające odpowiedzi. Polacy już dawno wybrali. Jeśli jednak nie śledzisz tematu, sugeruję skierować się w kierunku produktów Xiaomi. Chiński producent zasłynął tym, że proponuje klientom świetnie wycenione smartfony. Zwłaszcza w segmencie budżetowców i średniaków, bowiem flagowce potrafią bić się z najlepszymi również jeśli chodzi o wysokość ceny. Pod koniec 2020 roku głośno było o Xiaomi POCO X3 NFC, a w pierwszym kwartale tego roku do sprzedaży w Polsce trafił jeszcze mocniejszy POCO X3 Pro. Oba modele mają wiele zalet, ale czy nadają się do grania w najbardziej wymagające tytuły? Sprawdzam to na kolejnej stronie.

Smartfon z mocnym procesorem i układem graficznym nie musi rujnować portfela. Źródło: Xiaomi - Czy telefon do grania musi być drogi? - dokument - 2021-04-30
Smartfon z mocnym procesorem i układem graficznym nie musi rujnować portfela. Źródło: Xiaomi
Ekran, aparat, a może procesor? Co jest najważniejsze w smartfonie
Ekran, aparat, a może procesor? Co jest najważniejsze w smartfonie

Smartfony już dawno zastąpiły wiele innych sprzętów – od budzików czy kalendarzy, aż po aparaty cyfrowe. Producenci proponują nowe modele, obiecując coraz lepsze doświadczenia. Ale co tak naprawdę jest ważne w smartfonie?

Jaki smartfon kupić – kilkuletniego flagowca czy nowego średniaka?
Jaki smartfon kupić – kilkuletniego flagowca czy nowego średniaka?

Smartfony ze średniej półki są coraz lepsze, ale czy poradzą sobie w konfrontacji z kilkuletnim flagowcem? Postanowiłem to sprawdzić.