Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 30 kwietnia 2021, 13:29

autor: rassi

Na jakich ustawieniach grają pro-gracze?

Pecet dla profesjonalnego gracza? Maszyna dysponująca topowymi podzespołami służy zawodowcom do odpalania sieciowych tytułów w HD i z niskimi ustawieniami graficznymi. Dlaczego tak jest i do czego jeszcze można wykorzystać takiego blaszaka?

CS:GO - ustawienia profesjonalnych graczy

Mając do swojej dyspozycji komputer z najlepszymi podzespołami większość z nas, zwykłych graczy, ustawiłaby w Counter-Strike: Global Offensive najwyższe detale i rozdzielczość zgodną z natywną monitora. W świecie zawodowców nic takiego nie ma miejsca.

Zacznijmy od rozdzielczości, bo już tutaj robi się mocno nietypowo. Zawodowcy stawiają często na 1280 x 960 pikseli, a nawet 1024 x 768 pikseli. Starsi gracze szybko skojarzą tę rozdziałkę z mocno przestarzałymi już proporcjami obrazu 4:3. Format więc bardziej przypomina kwadrat, a nie panoramę, która od wielu już lat jest standardem. Czy to oznacza, że e-sportowcy grają na starych monitorach kineskopowych? Każdy, kto kiedykolwiek widział fragment transmisji z rywalizacji profesjonalistów, wie, że nie. Korzystają oni z wyświetlaczy o proporcjach 16:9 i rozciągają obraz na cały obszar matrycy.

Nie wszyscy jednak tak grają. Istnieją zawodowcy, którzy stawiają na config, który jest znacznie bardziej zbliżony do tego, co zna przeciętny strzelający. Mowa tu m.in. o rozdzielczości Full HD. Jest to jednak margines. Znacznie częściej profesjonaliści stawiają na format 4:3 tylko z różną rozdzielczością np. 1440 x 1080 pikseli, 1152 x 864 pikseli, 800 x 600 pikseli. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania ekranu, to ciężko doszukać się innej niż 240 herców.

Counter-Strike: Global Offensive w 800 x 600 pikseli i z rozciągniętym obrazem. - Na jakich ustawieniach grają pro-gracze? - dokument - 2021-04-30
Counter-Strike: Global Offensive w 800 x 600 pikseli i z rozciągniętym obrazem.

Kolejne zdziwienie u osób nieśledzących sposobu, w jaki gra się podczas turniejów na najwyższym poziomie, może zostać wywołanie po sprawdzeniu ustawień myszki. Topowi gracze wybierają… 400 DPI. Wygląda to kuriozalnie przy zestawieniu z producentami reklamującymi swoje gryzonie hasłami o 16 000 DPI. Czułość wybrana w ustawieniu gry jest już różna i zależy od wielu czynników w tym od osobistych preferencji oraz rozdzielczości. W zasadzie wszyscy hardkorzy ustawiają za to czułość w systemie Windows na poziom 6.

Wysnuwając wnioski na podstawie dotychczasowych informacji, można dojść do wniosku, że inwestowanie w mocnego peceta i topowe peryferia to naprawdę przesada (lub, jak kto woli, overkill). Nie do końca jest to jednak prawdą, co postaramy się udowodnić na kolejnych stronach. Tymczasem przedstawimy powody, dla których zawodowcy korzystają z takich, a nie innych ustawień jakości grafiki, formatu obrazu oraz myszki.

Większość graczy rozpoczyna zabawę od… ekranu ustawień. - Na jakich ustawieniach grają pro-gracze? - dokument - 2021-04-30
Większość graczy rozpoczyna zabawę od… ekranu ustawień.

Ogólnikowo można wyjaśnić to maksymalnym zwiększeniem szybkości działania CS:GO i zredukowaniem opóźnienia reakcji sprzętu. Przechodząc do szczegółów, niska rozdzielczość i „nastawy” graficzne mają jeszcze bardziej zwiększyć ilość kl./s i nie ma tutaj żadnego znaczenia, że odświeżanie monitora jest ograniczone do 240 Hz. Im więcej fps, tym lepiej. Ograniczenie szczegółowości obrazu ma na celu również pozbycie się niepotrzebnych efektów i obiektów po to, aby poprawić widoczność. Jest ona znacznie ważniejsza na najwyższym poziomie rozgrywek niż ogólna jakość oprawy graficznej. Profity daje też rozciągnięcie obrazu w proporcjach 4:3 na te panoramiczne. Modele przeciwników są wtedy nieco większe (szersze), przez co łatwiej ich trafić. Odbywa się to kosztem zawężenia pola widzenia, ale jak widać po sposobie gry pro playerów, plusy przyćmiewają w tym przypadku niedogodności.

Używanie niskiego DPI (punkty na cal, ang. dots per inch) wcale nie idzie w parze z korzystaniem z taniej myszki. Wręcz przeciwnie. Prosi grają na topowych gryzoniach, których maksymalna czułość liczona jest w kilkunastu tysiącach dioptrii. Oprócz tego charakteryzują się one brakiem akceleracji i odchyleń od charakterystyki sygnału (ang. jitter). Pomimo tego zawodowcy stawiają na bardzo niskie wartości DPI. Dlaczego? Duże znaczenie ma tutaj rozdzielczość gry. Jeśli ustawi się zbyt wysoką czułość myszki w stosunku do rozdziałki, reakcja myszki będzie opóźniona (input lag). W momencie, gdy wartość DPI będzie zbyt mała, sensor odczyta mniej punktów na cal niż jest pikseli. Doprowadzi to do zmniejszenia płynności przemieszczania się celownika. Widoczny zacznie być efekt przeskakiwania. Kluczowe jest więc odpowiednie dopasowanie czułości myszy do rozdzielczości ekranu, zwłaszcza tej horyzontalnej. Znaczenie mają również osobiste preferencje e-sportowca. Chociaż to ostatnie częściej dotyczy nie czułości samej myszki, tylko parametru sensitivity w CS:GO. Jeśli gryzoń został ustawiony na 400 DPI, a czułość w grze na 3.0 mówimy o 1200 dioptriach efektywnych.

Nie zapominajmy o fakcie, że mocny komputer pozwoli nam zagrać w znacznie więcej niż „tylko” mało wymagające produkcje e-sportowe. - Na jakich ustawieniach grają pro-gracze? - dokument - 2021-04-30
Nie zapominajmy o fakcie, że mocny komputer pozwoli nam zagrać w znacznie więcej niż „tylko” mało wymagające produkcje e-sportowe.
Czy dobry sprzęt może ułatwić karierę streamera i youtubera
Czy dobry sprzęt może ułatwić karierę streamera i youtubera

Chciałbyś zacząć dzielić się z innymi rozgrywką oraz wiedzą? Streaming czy bycie Youtuberem to nie zabawa dla każdego, dlatego postanowiliśmy zapytać o rady tych, którym wyszło. Od czego zaczynali? Czy dobry sprzęt może pomóc? Sprawdźmy!