filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 25 kwietnia 2021, 09:30

autor: Karol Laska

Vice – Dick Cheney i inni amerykańscy politycy. Najlepsze filmy o najgorszych ludziach

Najciekawsze filmowe historie skupiają się zwykle na jednostkach charakterystycznych i niekoniecznie muszą być to postacie pozytywne, bo kinowy ekran kocha socjopatów i przestępców. Opowiedzmy zatem o paru udanych tytułach z ich udziałem.

Vice – Dick Cheney i inni amerykańscy politycy

  1. Co to: atrakcyjna pod względem formalnym biografia polityka
  2. Reżyseria: Adam McKay
  3. Gdzie obejrzeć: HBO GO, Ipla

Uważacie świat polityków za środowisko chaotyczne, nudne i zakłamane? Adam McKay ma zapewne podobne zdanie na ten temat –ale potrafi nakręcić film o amerykańskiej władzy, który jednocześnie obnaża wszelkie jej oszustwa i patologie, a przy okazji funduje widzom nie lada widowisko, czyniąc każdy dialog i intrygę niezwykle ekscytującymi.

Owo dzieło to Vice i na papierze miała to być biografia zawodowa Dicka Cheneya, czyli byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, który w rzeczywistości pociągał za wiele sznurków, a funkcję reprezentatywną pozostawiał właściwemu liderowi USA, George’owi Bushowi (którego zresztą również można zobaczyć w tym filmie). Poza tym swoje pięć minut mają tu także Donald Rumsfeld, Colin Powell czy żona głównego bohatera Lynne Cheney.

Głupio też byłoby pominąć absolutną plejadę gwiazd zaangażowanych w powstanie tego obrazu. Bo jest tu i siwiutki Steve Carell znany z Biura, zdobywca Oscara za Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, czyli Sam Rockwell, jak i utalentowana Amy Adams. Scenę przejął jednak bezapelacyjnie Christan Bale, który wcielił się w Cheneya, i tak, to kolejna z jego ról wymagających znacznej fizycznej przemiany. Aktor musiał przytyć kilkadziesiąt kilogramów w krótkim czasie, a resztę zrobiła wybitna charakteryzacja, która uczyniła z dobrze trzymającego się 47-latka zmęczonego życiem, otyłego polityka, którego głównym znakiem rozpoznawczym są zakola. Ot, magia kina.

THE BIG SHORT

Już wcześniej Adam McKay udowodnił, że potrafi z pozornie nieinteresującego tematu na film uczynić pasjonujące kinowe dzieło. Mowa o The Big Short, czyli dramacie prezentującym casus kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Reżyser przedstawił historie paru mniej lub bardziej sprytnych biznesmenów i rekinów Wall Street, którzy przewidzieli ów krach i się na nim obłowili, jak i pechowców muszących pogodzić się z utratą życiowego dorobku. Znakomite dzieło o walorach edukacyjnych w kontekście ekonomii.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

31,9%
Policjantom!
68,1%
Złodziejom!
Zobacz inne ankiety