Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 kwietnia 2021, 10:45

15 najpopularniejszych strategii w historii

Jakie gry strategiczne cieszą się największą popularnością pośród graczy? Jak dobrze sprzedają się podobne produkcje? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem podsumowującym kilkanaście czołowych tytułów z tego gatunku.

Na przestrzeni lat na rynku ukazały się setki – jeśli nie tysiące – gier strategicznych. Niektóre z nich przeszły całkowicie bez echa, inne zostały przyjęte umiarkowanie ciepło, a jeszcze inne entuzjastycznie. Od czasu do czasu trafia się jednak tytuł, który wyjątkowo przypada graczom do gustu. Skutkuje to nie tylko rewelacyjną sprzedażą tej konkretnej produkcji, ale też często wysypem kontynuacji i klonów, które kopiują zawarte w niej pomysły i próbują powtórzyć jej sukces.

I właśnie na takich dziełach skupiamy się w tym tekście – strategiach, które podbiły serca graczy i uczyniły ten gatunek tym, czym jest.

Przedstawione w naszym zestawieniu dane dotyczące sprzedaży i aktywności graczy pochodzą z serwisów SteamSpy i SteamDB lub innych źródeł (np. zarchiwizowanych doniesień medialnych z dawnych lat, wypowiedzi twórców i wydawców, raportów finansowych itp.). Mają one charakter szacunkowy – zamieściliśmy je, by dać Wam ogólne pojęcie o popularności poszczególnych tytułów, bo pewności co do dokładności i aktualności owych liczb nikt mieć nie może. W wielu wypadkach informacje te nie są też w pełni kompletne – przykładowo przy starszych grach nie mamy danych dotyczących aktywności w dniu premiery, ponieważ pozycje te zostały wydane, nim zaczęły działać serwisy zbierające podobne statystyki.

StarCraft

STARCRAFT

  1. Producent: Blizzard Entertainment
  2. Wydawca: Blizzard Entertainment
  3. Platforma: PC
  4. Premiera: 28 marca 1998

StarCrafta nie trzeba przedstawiać nikomu, kto miał styczność z grami strategicznymi na przełomie XX i XXI wieku. Do dziś pamiętam, jak po raz pierwszy zagrałem w tę grę – zrobiła ona na mnie wówczas spore wrażenie, głównie za sprawą świetnego klimatu science fiction i nietuzinkowej kampanii fabularnej, która pod wieloma względami na lata wyznaczyła standardy dla gatunku. Jeszcze bardziej przełomowy był tryb multiplayer, który w pewnych częściach świata stał się wręcz czymś z pogranicza sportu i kultu.

Dziś to wybitne dzieło Blizzarda jest pieśnią przeszłości i grą, którą trudno poznać, jeśli nie doświadczyło się jej w tamtym czasie. Nawet wydany kilka lat temu remaster, choć przyniósł sporo naprawdę potrzebnych rzeczy, takich jak oficjalne wsparcie dla wysokich i szerokoekranowych rozdzielczości, nie prezentuje się zbyt dobrze na tle współczesnych gier (a w gruncie rzeczy także i takich, które trafiły na rynek w poprzedniej dekadzie).

Nie zmienia to jednak faktu, że StarCraft to prawdziwy gigant wśród pozycji strategicznych, co dobitnie pokazują dane sprzedażowe – według informacji z 2009 roku studiu udało się sprzedać ponad 11 mln egzemplarzy tego tytułu, a mówimy przecież o grze, która jest dostępna wyłącznie na pecetach. Ile kolejnych milionów kopii trafiło do graczy w ciągu ostatniej dekady? Trudno powiedzieć, ale nie zdziwiłoby mnie wcale, gdyby StarCraftowi „pękła” już druga dziesiątka.

  1. Sprzedaż: 11 mln (dane z 2009 roku)
  2. Największa liczba graczy w ciągu ostatnich 24 godzin: brak danych
  3. Rekordowa liczba graczy w jednym momencie: brak danych
  1. Więcej o grze StarCraft
TWOIM ZDANIEM

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

Turowe
52,2%
W czasie rzeczywistym
47,8%
Zobacz inne ankiety
Sid Meier's Civilization VI

Sid Meier's Civilization VI

Cities: Skylines

Cities: Skylines

Europa Universalis IV

Europa Universalis IV

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2

Total War: Warhammer II

Total War: Warhammer II

StarCraft II: Wings of Liberty

StarCraft II: Wings of Liberty

Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires II: The Age of Kings

RollerCoaster Tycoon 3

RollerCoaster Tycoon 3

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Dlaczego przez lata nikt nie stawił czoła Cywilizacji?
Dlaczego przez lata nikt nie stawił czoła Cywilizacji?

Choć seria Civilization odniosła niesamowity sukces, to mało kto starał się pójść w jej ślady. Przez lata nie doczekała się ona żadnego „klona” lub poważnego konkurenta. Ale właściwie dlaczego?

16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków
16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków

List gier strategicznych na naszej stronie nie brakuje. Tym razem przypomnimy Wam 16 produkcji, które zdobyły serca czytelników GRYOnline.pl i cieszą się największą popularnością na naszej stronie.