futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 16 kwietnia 2021, 09:24

autor: Kacper Lipski

Granie mogło wyglądać zupełnie inaczej - gry FMV. Ślepe uliczki technologii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.

Granie mogło wyglądać zupełnie inaczej - gry FMV

Fotorealizm w grach wideo – cel nieosiągalny nawet dzisiaj, a co dopiero kilkadziesiąt lat temu. W latach 80. i 90. próbowano osiągnąć ten efekt idąc nieco na skróty. Popularyzacja płyt CD sprawiła, że gry mogły zajmować o wiele więcej miejsca, a deweloperzy postanowili to wykorzystać, tworząc coś na kształt interaktywnych filmów. Nazywa się to FMV, czyli Full Motion Video i jest zjawiskiem, które na szczęście zniknęło równie szybko jak się pojawiło. Początkowo produkcje FMV wzbudzały ogromne zainteresowanie, ponieważ były czymś zupełnie nowym i faktycznie – wyglądały imponująco. Jednak prawda jest taka, że te gry były po prostu fatalne. I kiedy efekt nowości minął, wszyscy o tym dziwnym wynalazku zapomnieli. Na szczęście.

Idealne połączenie gry i filmu, co mogło pójść nie tak? | Źródło: gametyrant. - Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii - dokument - 2021-04-16
Idealne połączenie gry i filmu, co mogło pójść nie tak? | Źródło: gametyrant.

Połączenie konsoli i telefonu

Telefony komórkowe i mobilne konsole. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat producenci intensywnie kombinowali jak by te dwa urządzenia połączyć. I ostatecznie – nie wymyślili idealnego sposobu, który odniósłby sukces. Oczywiście mamy dziś smartfony gamingowe, jednak są to stosunkowo normalne telefony. Z nieco lepszymi bebechami i bardziej bajerancką obudową. Czymś zupełnie innym były próby stworzenia pół telefonu – pół konsoli, czyli takie projekty jak Nokia N-Gage z 2003 roku i Sony Ericsson Xperia Play z 2011. Pierwsze urządzenie było źle zaprojektowane, nieergonomiczne, mało wydajne i dodatkowo – oferowało wyjątkowo skromną bibliotekę gier. Xperia Play, choć zdecydowanie lepsza, także nie podbiła rynku. Ludzie spodziewali się fuzji telefonu z PSP, a otrzymali telefon z wysuwanym, pozbawionym klasycznych analogów padem. W 2011 roku zwyczajnie nie było androidowych gier, które mogłyby napędzić sprzedaż takiego sprzętu. Być może dzisiaj, kiedy na telefonie można swobodnie pograć w GTA, Call of Duty, albo innego Maxa Payne'a – wyszłoby to lepiej. Ale skoro nikt nie podjął kolejnej próby, to zobaczy, że mobilni gracze wolą jednak Swticha.

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Kacper Lipski

Kacper Lipski

Kacper Lipski

Współpracę z GRYOnline.pl nawiązał w 2014 roku, zaś w marcu 2022 roku został etatowym pracownikiem. Regularnie pojawia się na wszystkich kanałach należących do firmy. Wcześniej prowadził własny kanał na YouTube oraz współpracował z portalem miastogier.pl. Fan dobrych gier, po prostu. Nie ogranicza się do jednego gatunku, sięgając zarówno po strzelanki, trzecioosobowe gry akcji czy produkcje sportowe, jak i RPG-i lub okazjonalnie strategie. W grach ceni nie tylko satysfakcjonujący gameplay, ale również historię, która motywuje do wykonywania kolejnych zadań. Nie cierpi miałkich bohaterów i rozwleczonych, powtarzalnych gier z otwartym światem. Prywatnie pasjonuje się zawodowym boksem. Przez kilka lat współpracował z portalem To Jest Boks, nagrywając materiały wideo dla największych grup promotorskich w Polsce. W czasie wolnym prowadzi własny kanał o tematyce pięściarskiej.

więcej

10 wpadek, porażek i błędów Facebooka
10 wpadek, porażek i błędów Facebooka

Wielkie korporacje takie jak Microsoft, Sony i Google nie wystrzegają się dużych wpadek. Nie inaczej było i jest w przypadku Facebooka, o którym dziś należy już mówić Meta.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.

5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością
5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością

Znamy wiele sposobów pozyskiwania energii, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Naukowcy pracują nad nowymi, które będą nam w przyszłości potrzebne, biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie.