futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 16 kwietnia 2021, 09:24

autor: Kacper Lipski

DIVX – to nie tylko kodek. Ślepe uliczki technologii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.

DIVX – to nie tylko kodek

Mówiąc o formatach, które się nie przyjęły, warto wspomnieć także o DIVXie (nie mylić z kodekiem o tej samej nazwie). Choć „format” to tak naprawdę nie jest najlepsze określenie tego produktu. DIVX to coś na kształt usługi VOD, tylko w czasach przed-internetowych. Były to tańsze, wyposażone w specjalne zabezpieczenie płyty, które można było odtwarzać tylko przez 48 godzin od pierwszego uruchomienia. Problem w tym, że format ten wymagał specjalnego odtwarzacza, a łączność z „centralą” i weryfikacja statusu płyt odbywała się za pośrednictwem sieci telefonicznej.

VOD, tyle że z płytami i bez internetu. To nie mogło się udać. | Źródło: cedmagic.
VOD, tyle że z płytami i bez internetu. To nie mogło się udać. | Źródło: cedmagic.

Cała ta infrastruktura była naprawdę droga w utrzymaniu, kolejne wytwórnie szybko wycofały swoje wsparcie, a sklepy rezygnowały z dystrybucji zarówno odtwarzaczy jak filmów zapisanych w tym formacie. Ostatecznie wszystko padło zaledwie rok po premierze przynosząc ogromne straty zarówno twórcom DIVIXa jak i klientom, którzy zostali z niepotrzebnym odtwarzaczem i kolekcją niemożliwych do odtworzenia płyt. Jak pokazuje sukces dzisiejszych usług VOD, sama idea nie była zła. Po prostu nie dało się tego dobrze zrobić przy ówczesnych możliwościach technicznych.

Minitel

Internet jako powszechnie dostępna sieć, którą znamy dzisiaj, narodził się dopiero w roku 1990. To wtedy niejaki Timothy Berners-Lee stworzył usługę WWW, czyli World Wide Web. Ale nieznanym powszechnie faktem jest, że nie była to pierwsza tego typu sieć. Dekadę wcześniej, swój pra-internet opracowali bowiem Francuzi. Chodzi o Minitel.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Kacper Lipski

Kacper Lipski

Współpracę z GRYOnline.pl nawiązał w 2014 roku, zaś w marcu 2022 roku został etatowym pracownikiem. Regularnie pojawia się na wszystkich kanałach należących do firmy. Wcześniej prowadził własny kanał na YouTube oraz współpracował z portalem miastogier.pl. Fan dobrych gier, po prostu. Nie ogranicza się do jednego gatunku, sięgając zarówno po strzelanki, trzecioosobowe gry akcji czy produkcje sportowe, jak i RPG-i lub okazjonalnie strategie. W grach ceni nie tylko satysfakcjonujący gameplay, ale również historię, która motywuje do wykonywania kolejnych zadań. Nie cierpi miałkich bohaterów i rozwleczonych, powtarzalnych gier z otwartym światem. Prywatnie pasjonuje się zawodowym boksem. Przez kilka lat współpracował z portalem To Jest Boks, nagrywając materiały wideo dla największych grup promotorskich w Polsce. W czasie wolnym prowadzi własny kanał o tematyce pięściarskiej.

więcej

10 wpadek, porażek i błędów Facebooka
10 wpadek, porażek i błędów Facebooka

Wielkie korporacje takie jak Microsoft, Sony i Google nie wystrzegają się dużych wpadek. Nie inaczej było i jest w przypadku Facebooka, o którym dziś należy już mówić Meta.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.

5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością
5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością

Znamy wiele sposobów pozyskiwania energii, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Naukowcy pracują nad nowymi, które będą nam w przyszłości potrzebne, biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie.